Zajímá tě, co se děje na fakultě?
Chceš víc, než jen proplouvat studiem?
Chceš konečně pořádně poznat město, ve kterém studuješ?
Co třeba vyzkoušet nějakou zajímavou stáž ve firmě nebo studijní pobyt v zahraničí?
No upcoming event for this category

Co se dělo o prázdninách?

 

Kurz s názvem „Design Your Own Comfort Zone“ byl zaměřen na systémy vytápění a chlazení jak interiérů budov, tak i dopravních prostředků. Výuka probíhala na Fakultě strojního inženýrství VUT v Brně, ale zajištěna byla i exkurze do společnosti Honeywell. Studenti si také prohlédli brněnskou chloubu vilu Tugendhat a její elegantně řešené vytápění a klimatizaci.

Ve dnech 13. – 23. června 2012 se v Brně uskutečnil letní akademický kurz pořádaný lokální skupinou mezinárodní studentské organizace BEST. Kurzu se zúčastnilo 21 studentů z 15 států Evropy. Studenti se nové informace dozvěděli nejenom z přednášek, ale také interaktivní formou v laboratořích Odboru termomechaniky a techniky prostředí Energetického ústavu a v laboratořích NETME centre, kde si mohli některé věci zkusit na vlastní kůži. Přednášky se týkaly například metody stopového plynu nebo termovizních měření. Byly volně přístupné i pro studenty VUT a širokou veřejnost. V praktických cvičeních si studenti vyzkoušeli měření nejen teploty, ale podívali se třeba na tepelného manekýna – model lidské postavy, který po umístění v kabině auta snímá teplotu odporovými teploměry ve svém povrchu. Společnost Honeywell nabídla exkurzi do svých brněnských provozů s praktickou ukázkou navrhování a výroby produktů.

Program nebyl naplněn jen studiem. Studenti se o volném víkendu podívali mimo Brno, když navštívili Pálavu, Lednicko-Valtický areál a poznali zvyky a tradice jižní Moravy při návštěvě mikroregionu Ostrožsko. O zábavu ve volných chvílích se postarali organizátoři, kteří připravili sadu zábavných večerů. Rozhodně nemohl chybět Český večer s ochutnávkou tradičních českých jídel, nebo třeba International Evening, kdy si studenti navzájem představili své státy a typické speciality.

 BEST_LetniKurzBrno 

Vyvrcholením studia byla inženýrská soutěž, kde si studenti ověřili své nově nabyté znalosti. Úkolem bylo postavit z dodaného materiálu (PET lahev, hliníkové profily, Merkur, polystyren, lepicí páska apod.) zařízení, jehož cílem bylo zkondenzovat během 15 min co největší množství vodní páry, která se odpaří z hrnce na elektrickém vařiči. Hodnotilo se jak množství zkondenzované kapaliny, tak schopnost odhadnout množství kondenzátu. Výsledky svého soutěžního snažení předvedli před odbornou porotou, složenou z řad přednášejících učitelů a zástupců BESTu Brno.

Příjemně strávených 11 dní v Brně končilo slavnostní večeří. Studenti obdrželi certifikát o úspěšném absolvování kurzu a snad ne naposledy měli možnost si popovídat s přítomnými vyučujícími.

Letní akademický kurz byl pro studenty jistě přínosem, odjížděli v dobré náladě a s velkou zásobou nezapomenutelných zážitků.

Stejně jako oni v Brně, můžeš i ty poznat prostředí zahraniční univerzity a zahraničních krajin společně se skupinkou mladých lidí. Stačí se jen v pravý čas vybrat ze široké nabídky kurzů na webu Board of European Students of Technology (BEST) a vyrazit do Evropy rozšířit si obzory. Více informací o kurzech a brněnské pobočce studentské organizace BEST najdeš na našich webových stránkách.


OP VK Budoucnost technických oborů, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/17.0032
Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.