Co se dělo o prázdninách?

Kurz s názvem „Design Your Own Comfort Zone“ byl zaměřen na systémy vytápění a chlazení jak interiérů budov, tak i dopravních prostředků. Výuka probíhala na Fakultě strojního inženýrství VUT v Brně, ale zajištěna byla i exkurze do společnosti Honeywell. Studenti si také prohlédli brněnskou chloubu vilu Tugendhat a její elegantně řešené vytápění a klimatizaci.

Ve dnech 13. – 23. června 2012 se v Brně uskutečnil letní akademický kurz pořádaný lokální skupinou mezinárodní studentské organizace BEST. Kurzu se zúčastnilo 21 studentů z 15 států Evropy. Studenti se nové informace dozvěděli nejenom z přednášek, ale také interaktivní formou v laboratořích Odboru termomechaniky a techniky prostředí Energetického ústavu a v laboratořích NETME centre, kde si mohli některé věci zkusit na vlastní kůži. Přednášky se týkaly například metody stopového plynu nebo termovizních měření. Byly volně přístupné i pro studenty VUT a širokou veřejnost. V praktických cvičeních si studenti vyzkoušeli měření nejen teploty, ale podívali se třeba na tepelného manekýna – model lidské postavy, který po umístění v kabině auta snímá teplotu odporovými teploměry ve svém povrchu. Společnost Honeywell nabídla exkurzi do svých brněnských provozů s praktickou ukázkou navrhování a výroby produktů.

Program nebyl naplněn jen studiem. Studenti se o volném víkendu podívali mimo Brno, když navštívili Pálavu, Lednicko-Valtický areál a poznali zvyky a tradice jižní Moravy při návštěvě mikroregionu Ostrožsko. O zábavu ve volných chvílích se postarali organizátoři, kteří připravili sadu zábavných večerů. Rozhodně nemohl chybět Český večer s ochutnávkou tradičních českých jídel, nebo třeba International Evening, kdy si studenti navzájem představili své státy a typické speciality.

BEST_LetniKurzBrno

Vyvrcholením studia byla inženýrská soutěž, kde si studenti ověřili své nově nabyté znalosti. Úkolem bylo postavit z dodaného materiálu (PET lahev, hliníkové profily, Merkur, polystyren, lepicí páska apod.) zařízení, jehož cílem bylo zkondenzovat během 15 min co největší množství vodní páry, která se odpaří z hrnce na elektrickém vařiči. Hodnotilo se jak množství zkondenzované kapaliny, tak schopnost odhadnout množství kondenzátu. Výsledky svého soutěžního snažení předvedli před odbornou porotou, složenou z řad přednášejících učitelů a zástupců BESTu Brno.

Příjemně strávených 11 dní v Brně končilo slavnostní večeří. Studenti obdrželi certifikát o úspěšném absolvování kurzu a snad ne naposledy měli možnost si popovídat s přítomnými vyučujícími.

Letní akademický kurz byl pro studenty jistě přínosem, odjížděli v dobré náladě a s velkou zásobou nezapomenutelných zážitků.

Stejně jako oni v Brně, můžeš i ty poznat prostředí zahraniční univerzity a zahraničních krajin společně se skupinkou mladých lidí. Stačí se jen v pravý čas vybrat ze široké nabídky kurzů na webu Board of European Students of Technology (BEST) a vyrazit do Evropy rozšířit si obzory. Více informací o kurzech a brněnské pobočce studentské organizace BEST najdeš na našich webových stránkách.