EBEC Brno 2013 – Soutěž, kariéra, zábava!

O co tedy jde? EBEC Brno je studentská soutěž, kde máš možnost ukázat svou kreativitu a technické myšlení, získat zkušenosti a zároveň se můžeš ukázat v nejlepším světle před lidmi ze školy a průmyslové branže. A to je výzva! Soutěž probíhá na konci února a čeká nejen na všechny, kteří se nebáli zúčastnit se. Zápolení tvých spolužáků, stánky partnerů, soutěže, prezentace výsledků jednotlivých kategorií, firem a BESTu osloví každého, kdo se nachomýtne kolem!

Pokud nejsi zrovna v prvním roce studia, možná sis už minulé roky všiml velkého davu lidí hemžících se pod bannerem EBEC. Jde o studentskou inženýrskou soutěž, pořádanou studentskou organizací BEST Brno, která se již 5. ročníkem koná přímo v rušných chodbách univerzity. Rozhodně nejde o zjišťování toho, kolik máš v hlavě teoretických znalostí a pouček, jde o soutěž zaměřenou na technické myšlení a kreativitu, kde v soutěžních týmech ukážeš svou schopnost přemýšlet nad problémem, pracovat pod tlakem časového limitu, schopnost týmové práce a vyzkoušíš si své prezentačních dovednosti při obhajobě projektu před komisí. Členy komise jsou i zástupci firem, kteří na soutěži spolupracují. Máš tedy jedinečnou možnost předvést se před svým potencionálním zaměstnavatelem, rozvíjet své dovednosti a zároveň si užít spoustu zábavy spojené se soutěžením. Své vítězství pak můžeš oslavit na závěrečné párty.

Co může EBEC nabídnout nám nejlépe řekne přímo hlavní organizátor letošní akce Petr Bouchal, student FSI:

„Studenti si zasoutěží a zviditelní se na škole. Dále získají kontakt na firmy, mohou vyhrát hodnotné ceny a jako bonus mohou postoupit na evropská kola. Kdybych tuhle soutěž neorganizoval, tak bych se určitě přihlásil, protože v České republice má tahle soutěž opravdu vysokou úroveň.“

Soutěží se ve čtyřčlenných týmech ve dvou kategoriích – Team Design a Case Study. Team Design je zaměřen prakticky, soutěžní týmy řeší v časovém limitu zadání (v minulých ročnících například katapult, robot sbírající plechovky) a výsledky své práce demonstrují před porotou, kde prezentují své řešení a ukazují funkčnost zařízení. Case Study je zaměřena spíše teoreticky, kdy soutěžící musejí ukázat své analytické myšlení, schopnost rychle se zorientovat v problému, shromáždit informace a následně je správně vyhodnotit. Výsledné řešení problému je opět prezentováno před porotou.

Dva vítězné týmy z každého fakultního kola postupují do Finále EBECu Brno, které se koná v areálu Fakulty podnikatelské, kde soutěžící dostanou nové komplexní zadání. Absolutní vítězové obou kategorií pak budou mít tu čest reprezentovat VUT Brno v mezinárodním kole – EBEC Central, kde skříží kordy s techniky ze Slovenska a Maďarska. Jak to všechno probíhá si nejlépe představíš na základě videa, natočeného na loňském finále EBECu Brno 2012.

Na závěr dejme slovo loňskému účastníkovi a výherci EBEC Brno 2012, Filipovi Eliášovi z FCH:

„Účast v soutěži mi přinesla především mnoho zkušeností a zábavy. Každému, kdo se chce nejen bavit, ale zdokonalit se i v takzvaných měkkých dovednostech, vyzkoušet si práci v týmu a navíc získat mnoho cenných kontaktů do budoucna, bych soutěž doporučil.“

Prostě a jednoduše: Ukaž, co umíš!