Kurz BEST na FSI se stal národním vítězem v prestižní evropské soutěži

Cena Karla Velikého je jedno z nejprestižnějších evropských ocenění. Uděluje je každoročně od roku 1950 německé město Cáchy osobnostem za nejvýznamnější přínos k rozvoji porozumění v Evropě, činnost pro společenství a v rámci lidstva. V dubnu 2008 byla vytvořena nová kategorie, "Cena Karla Velikého pro mladé Evropany", která vyjadřuje uznání a podporu projektům mladých lidí, rozvíjejícím evropské smýšlení. Do Cách ale z každé z 27 zúčastněných zemí může postoupit jen jeden projekt. A letos to je za Českou republiku akademický kurz, který pořádal BEST Brno na Fakultě strojního inženýrství VUT v Brně.

Soutěže se mohou zúčastnit jednotlivci nebo skupiny mladých lidí do 30 let s projekty, které prohlubují vzájemné pochopení a podporují rozvoj společenského smyslu pro evropskou integritu.  Mohou spočívat v pořádání různých akcí pro mladé, výměnných pobytů pro mladé lidi nebo internetových projektů s evropským rozměrem. Projekty, přijaté v dané zemi, nejdříve hodnotí poroty jednotlivých států sestávajících ze zástupců organizací pro mladé a poslanců Evropského parlamentu. Zvolit mohou pouze jeden, který postupuje před konkurenci z celé Evropy. 27 projektů, každý zastupující jednu zemi EU, je prezentováno na slavnostní ceremonii Ceny Karla Velikého v Cáchách, kde je vybrán absolutní vítěz.

Akademický kurz na téma tepelného komfortu v budovách i dopravních prostředcích byl organizován a připraven vynikajícím způsobem pracovištěm odboru termomechaniky a techniky prostředí pod záštitou vedoucího odboru profesora Miroslava Jíchy 13. – 23. června 2012 zejména pro vybrané studenty z evropských technických univerzit, na kterých působí lokální pobočky mezinárodní organizace BEST. Ti měli v Brně a okolí zajištěny nejen kvalitní přednášky, praktické ukázky v laboratořích či exkurzi ve firmě, ale také doprovodný program, díky kterému poznali život a památky ve studentském městě Brně a tradiční moravské zvyky, ale především sdíleli kulturu a zkušenosti zemí, ze kterých pocházeli, od Ruska po Portugalsko, ale zastoupena byla např. i Brazílie nebo Mexiko. Program byl volen tak, aby se zahraniční mladí lidé s místními studenty dobře poznali při nejrůznějších aktivitách a vytvořili pouta, která přetrvají. Někteří z nich si dokonce Českou Republiku zamilovali natolik, že se sem vracejí, ať už na výlet, nebo k dalšímu studiu v rámci Erasmu a dalších programů. Více o kurzu jsme vám popsali v předchozím článku.

Slavnostní předávání proběhne v úterý 7. 5. 2013 v aule RWTH AACHEN UNIVERSITY. Každý projekt bude reprezentovat jeden zástupce, za Akademický kurz a BEST Brno to je Lenka Bokišová z FSI. Na slavnostním předávání bude přítomen např. prezident evropského parlamentu Martin Schulz nebo předseda Ceny Karla Velikého Michael Jansen. Ve středu se zástupci národních projektů zúčastní workshopů a evropského fóra. Ve čtvrtek pak program uzavře předávání Ceny Karla Velikého pro rok 2013 Dr Dalii Grybauskaite v historické radnici města Aachen.

Odkaz na web soutěže

Odkaz na video z minulého ročníku