Tým z VUT SDDK postupuje do finále EBECu!

Květnové dny patřily především zkouškovému období, studenti zápolící s různorodými příklady a skripty si jen těžko hledali čas na jiné aktivity. I přesto se v řadách studentů VUT našli takoví, kteří upustili od věčného učení a vydali se na cestu přes téměř celé Slovensko, do Košic. Zde se konalo regionální kolo EBECu, inženýrské soutěže určené pro studenty technických vysokých škol. Central EBEC je druhou metou týmů účastnících se EBECu. Vítězné týmy obou kategorií z něj postupují do finálního kola, kde se setkají s dalšími výherními týmy celé Evropy. Brněnským zástupcům VUT v Brně SDDK se podařilo překonat všechny nástrahy kategorie Case Study a postupují do evropského finále EBECu!

Central EBEC v centru zájmu

Organizace soutěže se ujali členové organizace BEST z Košic ve spolupráci s Technickou univerzitou v Košiciach. Za VUT v Brně byly vyslány týmy OverTheLimit v kategorii Team Design a SDDK v kategorii Case Study. Jak už název napovídá, soutěžní kategorie Team Design zahrnuje sestavení funkčního modelu stroje, zatímco v kategorii Case Study se jedná o případovou studii. V obou  případech se vyhodnocuje zpracování tématu, kreativita pojetí a závěrečná prezentace týmové práce. Naše brněnské týmy se utkaly se třemi týmy v každé kategorii. Po oficiálním zahájení soutěže byly rozdány všem týmům zadání pro toto soutěžní kolo. V kategorii Team Design měli soutěžící za úkol sestavit model letadla, který bezpečně přenese cestujícího v podobě vajíčka co nejdále od místa výhozu. Na zpracování zadání dostali soutěžící dva dny, během kterých se z modelu na papíře pomalu stávaly fyzické modely s originálním designem u všech přítomných týmů. Brněnský tým OverTheLimit sice se svým zpracováním neuspěl na prvním místě, přesto si zaslouží za svůj model obdiv.

Náběh na finále

Case Study, neboli případová studie, byla zadávána dvakrát v průběhu celé soutěže. První den se soutěžícím dostalo zadání, ve kterém měli zpracovat téma sítí telefonních antén, jež jako imaginární společnost stavěli ve stanovené oblasti. Zohledňovala se kritéria finanční, logistická a ekologická. Zpracovanou prezentaci v anglickém jazyce soutěžící odevzdávali na konci prvního dne soutěže. Druhým dnem začalo jejich zápolení s novým zadáním. Jeho tématem byla přeprava zaměstnanců firmy, přičemž byla nejdůležitější efektivita plánování a spotřeba dopravních prostředků. Výstupem byla opět prezentace v angličtině. Poslední den soutěže byl věnován závěrečným prezentacím obou kategorií. Členové týmu SDDK prokázali výbornou propracovanost studie, i přes zákeřné otázky porotců a ostatních soutěžících obhájili svou práci na jedničku. Tímto si zajistili postup do evropského finále EBECu, které se koná na začátku srpna ve Varšavě. Utkají se v něm během jednoho týdne spolu s dalšími 120 studenty vybranými z celkového počtu 6 500 účastníků o grandiózní celoevropské vítězství. Držíme klukům z SDDK palce, ať se stejným přesvědčením a pílí obhájí první příčky i tam!

Vytezny tym EBEC VUT

I Ty ukaž, co umíš

Říkáš si, že taková soutěž není určena pro Tebe? Právě naopak! EBEC je výborným startem pro každého studenta VUT bez ohledu na Tvé známky. Úspěch našich studentů neurčují pouze studijní výsledky ale schopnost zkoumat a řešit daný problém z více úhlů pohledu a případně použít znalosti a postupy, nabité při studiu. Nenech si ujít příležitost a v příštím kole Ukaž, co umíš.