Zajímá tě, co se děje na fakultě?
Chceš víc, než jen proplouvat studiem?
Chceš konečně pořádně poznat město, ve kterém studuješ?
Co třeba vyzkoušet nějakou zajímavou stáž ve firmě nebo studijní pobyt v zahraničí?
No upcoming event for this category

Erasmus v novém hávu

Nový Erasmus dosud byl a je opředen řadou fám. Není divu - nejenže název překrystalizoval od 'Erasmus for All' na 'Erasmus+', ale celý program procházel několikaměsíčním vývojem. Konečná podoba byla zveřejněna teprve nedávno na webu. Abyste si ušetřili čtení mnohastránkového guidu, souhrn důležitých informací pro studenty najdete v tomto článku.


Asi nejzásadnější změnou je, že každý student má oproti dřívějšímu jednomu studijnímu výjezdu a jedné pracovní stáži za studium možnost využít k výjezdům až na 12 měsíců v každém stupni studia (tj. 12 měsíců za bakalářské studium, 12 měsíců za magisterské studium, 12 měsíců za PhD studium), za dodržení minimálních délek pobytu a dalších podmínek. Možnost opakovaných výjezdů však bude mírně regulována - přednost by v souladu s doporučeními národních autorit měli dostávat zejména studenti vyjíždějící poprvé. Přesto však oproti dřívější praxi možnost vycestovat v rámci Erasmu+ i vícekrát existuje a je tak možno skutečně naplno využít plné kapacity.

Erasmus Plus
Další změna se týká volby mezi studijním Erasmem a pracovní stáží. Pravidlo jeden studijní pobyt, jedna stáž vzalo za své. Obojí se teď schovává v balíčku dvanácti dotovaných měsíců. Takže pokud se nedostanete na vysněnou univerzitu, můžete stále ještě hledat pracovní stáž (traineeship) v zahraničních firmách.

Velkou reklamu Erasmu+ dělá informace o navýšeném rozpočtu. Doufáme však, že vám nezasvítily dolary v očích, výrazně vyšší sumy na stipendiích nás pravděpodobně nečekají. Program Erasmus+ pod sebe totiž nyní sjednotí nejen klasický Erasmus, ale také řadu dalších programů, jako např. Leonardo, Grundtvig a také podpory projektů Youth in Action a mnoho dalšího. Deklarovaný, o 40% vyšší rozpočet oproti Programu celoživotního učení, tak bude nutno rozložit mezi více aktivit.

S jakými stipendii lze tedy počítat? To je ještě ve hvězdách, resp. v hlavách a papírech Národní agentury pro evropské vzdělávací programy, která konkrétní tabulky snad již brzy zveřejní. Řádově by se ale částky neměly příliš měnit, resp. budou opět diferenciovány podle relativních životních nákladů v cílové zemi. Přesto nadále platí, že Erasmus není zcela zadarmo a něco to bude stát i Vás samotné.

Struktura Erasmu Plus
Poslední změna potěší budoucím absolventy, kteří uvažují o zahraniční stáži. V rámci programu Erasmus+ jsou v plánu potenciálně i stáže pro absolventy.

Ohledně podávání přihlášek se toho pro vás moc nemění: vyberete si univerzitu, se kterou má FSI příslušnou inter-institucionální smlouvu a zúčastníte se konkurzu, pořádaného fakultou.

V případě úspěchu a nominace na studijní pobyt nebo pracovní stáž pak vytvoříte studijní či pracovní plán, zajistíte si ostatní potřebnou dokumentaci, zkontaktujete studijní oddělení FSI (studijní referentka Alena Cupáková) a oddělení zahraničních vztahů Rektorátu VUT (koordinátoři Tomáš Lády a Silvie Doubravská) a když vše klapne, můžete vyrazit. Pro nominované studenty se pro připomenutí všeho podstatného chystá na jaře informační schůzka, bude přepracován web k Erasmu+ na stránkách VUT atd. Rovněž lze vycházet ze zkušeností studentů ze z předchozích let v databázi závěrečných zpráv.

Tak neváhejte a využijte příležitosti strávit rok studia nebo jeho část v zahraničí!

Web Erasmu Plus


OP VK Budoucnost technických oborů, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/17.0032
Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.