Erasmus v novém hávu

Nový Erasmus dosud byl a je opředen řadou fám. Není divu - nejenže název překrystalizoval od 'Erasmus for All' na 'Erasmus+', ale celý program procházel několikaměsíčním vývojem. Konečná podoba byla zveřejněna teprve nedávno na webu. Abyste si ušetřili čtení mnohastránkového guidu, souhrn důležitých informací pro studenty najdete v tomto článku.

Asi nejzásadnější změnou je, že každý student má oproti dřívějšímu jednomu studijnímu výjezdu a jedné pracovní stáži za studium možnost využít k výjezdům až na 12 měsíců v každém stupni studia (tj. 12 měsíců za bakalářské studium, 12 měsíců za magisterské studium, 12 měsíců za PhD studium), za dodržení minimálních délek pobytu a dalších podmínek. Možnost opakovaných výjezdů však bude mírně regulována - přednost by v souladu s doporučeními národních autorit měli dostávat zejména studenti vyjíždějící poprvé. Přesto však oproti dřívější praxi možnost vycestovat v rámci Erasmu+ i vícekrát existuje a je tak možno skutečně naplno využít plné kapacity.

Erasmus Plus
Další změna se týká volby mezi studijním Erasmem a pracovní stáží. Pravidlo jeden studijní pobyt, jedna stáž vzalo za své. Obojí se teď schovává v balíčku dvanácti dotovaných měsíců. Takže pokud se nedostanete na vysněnou univerzitu, můžete stále ještě hledat pracovní stáž (traineeship) v zahraničních firmách.

Velkou reklamu Erasmu+ dělá informace o navýšeném rozpočtu. Doufáme však, že vám nezasvítily dolary v očích, výrazně vyšší sumy na stipendiích nás pravděpodobně nečekají. Program Erasmus+ pod sebe totiž nyní sjednotí nejen klasický Erasmus, ale také řadu dalších programů, jako např. Leonardo, Grundtvig a také podpory projektů Youth in Action a mnoho dalšího. Deklarovaný, o 40% vyšší rozpočet oproti Programu celoživotního učení, tak bude nutno rozložit mezi více aktivit.

S jakými stipendii lze tedy počítat? To je ještě ve hvězdách, resp. v hlavách a papírech Národní agentury pro evropské vzdělávací programy, která konkrétní tabulky snad již brzy zveřejní. Řádově by se ale částky neměly příliš měnit, resp. budou opět diferenciovány podle relativních životních nákladů v cílové zemi. Přesto nadále platí, že Erasmus není zcela zadarmo a něco to bude stát i Vás samotné.

Struktura Erasmu Plus
Poslední změna potěší budoucím absolventy, kteří uvažují o zahraniční stáži. V rámci programu Erasmus+ jsou v plánu potenciálně i stáže pro absolventy.

Ohledně podávání přihlášek se toho pro vás moc nemění: vyberete si univerzitu, se kterou má FSI příslušnou inter-institucionální smlouvu a zúčastníte se konkurzu, pořádaného fakultou.

V případě úspěchu a nominace na studijní pobyt nebo pracovní stáž pak vytvoříte studijní či pracovní plán, zajistíte si ostatní potřebnou dokumentaci, zkontaktujete studijní oddělení FSI (studijní referentka Alena Cupáková) a oddělení zahraničních vztahů Rektorátu VUT (koordinátoři Tomáš Lády a Silvie Doubravská) a když vše klapne, můžete vyrazit. Pro nominované studenty se pro připomenutí všeho podstatného chystá na jaře informační schůzka, bude přepracován web k Erasmu+ na stránkách VUT atd. Rovněž lze vycházet ze zkušeností studentů ze z předchozích let v databázi závěrečných zpráv.

Tak neváhejte a využijte příležitosti strávit rok studia nebo jeho část v zahraničí!

Web Erasmu Plus