Studenti z něměckého Augsburgu se střídají na procesním

Tento týden je možné na chodbách budovy D5 NETME potkat nebývale vysoký počet studentů z Německa. Dvě skupiny studentů Faculty of Mechanical and Process Engineering, Augsburg University of Applied Sciences (dále jen AUAS), Německo se zde v těchto dnech sešly při řešení svých studentských projektů.

První skupina (tři studenti bakalářského studijního oboru) příští týden končí svůj čtyřtýdenní pobyt na NETME, jehož cílem byl návrh a pevnostní výpočet kondenzátoru. Odborným garantem byl Dr. Richard Nekvasil, Ústav procesního a ekologického inženýrství (dále jen ÚPEI VUT).

Tento týden je možné na chodbách budovy D5 NETME potkat nebývale vysoký počet studentů z Německa. Dvě skupiny studentů Faculty of Mechanical and Process Engineering, Augsburg University of Applied Sciences (dále jen AUAS), Německo se zde v těchto dnech sešly při řešení svých studentských projektů

Druhá skupiny, která svůj pobyt teprve začíná, je tvořena čtyřmi studentkami magisterského studijního programu a pod vedením Dr. Martina Pavlase, rovněž ÚPEI, se budou v následujících třech týdnech podílet na vývoji unikátního nástroje v oblasti odpadového hospodářství. NERUDA, jak se nástroj jmenuje, umožňuje předpovídat tok odpadů pro energetické využití mezi různými regiony. Tím napomáhá efektivnímu využití tohoto cenného zdroje v rámci existujících popř. nově plánovaných energetických zařízení.

Oba výše zmíněné studentské projekty pokračují v tradici dlouhodobé spolupráce mezi ÚPEI VUT a AUAS. Společné aktivity zahrnují nejenom výměnné pobyty studentů v rámci programu Erasmus. Rovněž zaměstnanci ÚPEI VUT i AUAS se podílejí na výuce na partnerských pracovištích.

Pár slov o Augsburgu

Augsburg leží ve spolkové zemi Bavorsko, 60 km severozápadně od Mnichova. Augsburg je třetí největší město v Bavorsku (cca. 270 tis. obyvatel) a současně druhé nejstarší německé město. Bylo založeno Římany, konkrétně císařem Augustem v roce 15 před n.l., tj. před více než 2000 lety. Město je významné průmyslové i finanční centrum, je také univerzitním městem.

V tomto městě působí celá řada významných podniků např. Osram (výrobce osvětlovací techniky), Maschinenfabrik Augsburg-Nürnberg AG (výrobce nákladních automobilů a motorů známá pod zkratkou MAN), Fujitsu (výroba počítačových komponent), Premium AEROTEC (výroba leteckých komponent pro Airbus a Eurofighter, navazuje na tradici výrobního závodu Messerschmitt). V bližším okolí Augsburgu působí firmy z oblasti procesního a ekologické inženýrství, jako např. Arizona Chemical, Bilfinger Maintenance Süd, Clariant Produkte (Deutschland), INVISTA.

Vzájemné uznávání studia (Dual Degree)

Vzhledem ke stejnému zaměření a podobnosti magisterských studijních programů oboru "Procesní inženýrství" a přetrvávajícímu zájmů studentů z obou vysokých škol o absolvování části studia v Brně resp. Augsburgu, se připravuje společný program uznávání titulů (tzv. Double Degree)

Výhody dvojitého diplomu pro studenty jsou následující:

-      získání titulu z obou vysokých škol

-      poznání jiné kultury, zlepšení jazykových schopností, zvýšení pozice na trhu práce.

Aktuální příležitost získat stipendium

Studenti s absolvovaným bakalářským studiem, kteří mají zájem v akademickém roce 2015/2016 studovat v Augsburgu, mohou v průběhu listopadu zažádat o stipendium z prostředků Bavorské vlády. Bližší informace o možnostech studia a vlastní žádosti o stipendium poskytne zájemcům vedoucí sekce energetických systémů a simulačních výpočtů Ing. Martin Pavlas, Ph.D. (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.).