Procesní inženýrství v Západní Africe

Togo, ležící v Západní Africe na pobřeží Guinejského zálivu, má přibližně 7 miliónů obyvatel a rozlohu 56.785 km2. Zatímco kdysi bylo považováno za jednu z perel Západní Afriky, patří dnes do skupiny nejméně rozvinutých zemí. Rozhodujícím ekonomickým sektorem je zemědělství. Trvalým problémem je nedostatek elektrické energie. Země je schopná vyrobit jen třetinu své spotřeby, zbytek je pokryt dovozem z Ghany a Nigérie. Přístup k elektrické energii má pouze 26 % obyvatel. Téměř 30 % obyvatel žije pod hranicí chudoby. Togo však zaujme svoji laskavostí lidí, krásnou rozmanitou krajinou, nádhernou přírodou a jedinečnou kulturou. Ve vnitrozemí je stále možné nalézt původní nedotčené vesnice. Hlavním městem Toga je Lomé. Na tamní univerzitě, která byla založena v roce 1970, studuje celkem 44.000 studentů.

Pláž u pobřežního města Aného

Od minulého roku spolupracuje profesor Reppich s École Supérieure d'Agronomie (ESA) na Université de Lomé v oblasti zpracování tropických  zemědělských produktů. Současně se německá studentka Cornelia Felber zabývá na AUAS v rámci své závěrečné práce v magisterském studijním programu „Ekologické a procesní inženýrství“ s fyzikálně-chemickými vlastnostmi gari. Gari, který v Západní Africe představuje základní potravinu, se připravuje z manioku strouháním kořenové dužniny, ždímáním, kvašením a sušením. Maniok je tropická plodina bohatá na škrob i energii a přitom na úrodnost půdy nepříliš náročná. Obsahuje řada cenných látek, ale i jedovatý kyanovodík. Ve světové produkci škrobnatých rostlin maniok zaujímá druhé místo po bramborách. Afričtí kolegové na ESA se snaží mechanizovat a tak usnadnit proces výroby gari, který zatím probíhá většinou tradičným způsobem, tzn. ručně. Přitom jsou podporováni německými profesory i studenty. Na jaře byla studentka z AUAS šest týdnů v Togu, seznámila se s pěstováním manioku i s výrobou gari a v září prezentovala první výsledky svého výzkumu na ESA.

Profesor Marcus Reppich

Další zajímavý projekt, který profesor Reppich se svými studenty z AUAS uskuteční v Togu, má za cíl, vybavit zdravotní středisko vesnice Sévagan v regionu Maritime moderním systémem udržitelné výroby elektřiny využitím solární energie. Hybridní systém se bude skládat z fotovoltaických panelů, akumulátorů a dieselgenerátoru. Sévagan se nachází cca. 50 km severovýchodně od Lomé, a jeho zdravotní středisko poskytuje své služby 16.000 obyvatelům vesnice a okolí. Finanční situace zdravotního střediska je velice napjatá. Nejsou dostatečné peníze na přiměřené mzdy zdravotního personálu, na léky pro pacienty, na zdravotnickou techniku a vybavení ordinace. Cena elektřiny státního dodavatele elektřiny odpovídá průměrné ceně v Česku. Projekt, na kterém se podílí i Solární laboratoř na Université de Lomé, se má dokončit v srpnu 2015. Bližší informace k projektu naleznete na stránkách http://wacaf.hs-augsburg.de.

Informace o případných možnostech spolupráce na projektu poskytnou zájemcům VUT Martin Pavlas (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.) a Marcus Reppich (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.).