Příležitost pro studenty - vývoj průmyslových výměníků tepla na procesním mezi Top 25 v Applied Thermal Engineering!

Článek, který se aktuálně pohybuje na 10. místě tohoto „Top 25“ seznamu, publikovali tři členové ÚPEI (Ing. Bohuslav Kilkovský, Ph.D., doc. Ing. Zdeněk Jegla, Ph.D. a prof. Ing. Petr. Stehlík, CSc.) spolu s členy smíšené výzkumné skupiny z ukrajinského Charkova, jako první část problematiky výzkumu a vývoje výměníků tepla, jíž se společně zabývají.

Úplný seznam Top25 nejlepších článků časopisu Applied Thermal Engineering lze nalézt po kliknutí na následující odkaz:

V seznamu se pak lze kliknutím na příslušný název článku dostat také k plnému textu článku.

Uplatnění studentů ve skupině výměníků tepla na ÚPEI

Zmíněná vývojová skupina působí na ÚPEI pod názvem „Sekce systémů pro přenos tepla“ a dlouhodobě se, pod vedením doc. Ing. Zdeňka Jegly, Ph.D., zabývá problematikou vysoce účinných výměníků tepla jak pro energetický a procesní průmysl tak pro aplikace v oblasti kogeneračních systémů a systémů využití odpadního tepla šetrných k životnímu prostředí.

Oblast navrhování efektivních zařízení na výměnu tepla je dlouhodobě velmi žádanou oblastí z průmyslové sféry jak v oblasti energetiky (skupina řeší zařízení například pro elektrárnu Dětmarovice, jadernou elektrárnou Temelín, apod.) tak z procesního průmyslu (spolupráce například s Českou rafinérskou, a.s., Momentive Specialty Chemicals, a.s., apod.). Skupina mimo výzkumu, vývoje a podpory moderních řešení výměníků tepla pro subjekty z České republiky, spolupracuje na zajímavých výzkumných a vývojových projektech také se zahraničními partnery (například provádí vývojovou podporu pro americkou společnost HTRI, Inc., lídra v oblasti průmyslového přenosu tepla a dodavatele světově uznávaného softwaru HTRI Xchanger Suite pro navrhování průmyslových výměníků tepla).

Výzkumná skupina nabízí možnost uplatnění studentům bakalářského studia (a také studentům NMS oboru Procesního inženýrství na Ústavu procesního a ekologického inženýrství). Studenti mohou v rámci svých bakalářských a diplomových prací spolupracovat na řešení zajímavých průmyslových případech a s nimi souvisejících vývojových činnostech. Díky širokému záběru řešených případů lze přitom do značné míry zadání bakalářské práce orientovat na míru zájmu studenta v řešené oblasti. Studenti, kteří mají zájem o činnost v Sekci systémů pro přenos tepla, mohou kontaktovat vedoucího sekce doc. Ing. Zdeňka Jeglu, Ph.D. (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.), který jim poskytne bližší informace.