NERUDA odletěl do Španělska, vrátil se s oceněním

Dva doktorandi – Jiří Gregor a Ondřej Putna – z Ústavu procesního a ekologického inženýrství (ÚPEI) FSI Brno odletěli dne 12. 10. 2014 do malého města Mataró ve Španělsku. Hlavním cílem cesty byla aktivní účast na seminářích, workshopech a závěrečném kongresu každoročně pořádané mezinárodní akce RECUWATT (www.recuwatt.com). Na této akci byla celosvětová účast velmi významných osob v oblasti nakládání s odpady z Latinské Ameriky, Španělska, Velké Británie, Řecka, Rakouska, Německa, Belgie, Kuvajtu aj.

První tři dny probíhaly workshopy a semináře, v rámci kterých byly prezentovány základní informace o možnostech nakládání s odpady a diskutovány hlavní výhody a nevýhody jednotlivých možností v oblasti sběru, likvidace nebo sekundárního využití odpadu. První část akce RECUWATT byla velmi inspirující a to především z důvodu komorní skupinky vybraných zájemců o tyto workshopy. Bylo tedy dostatek času pro komunikaci a vyměněnu základních pohledů na předmětnou problematiku.

Ve středu ve večerních hodinách se Jirka s Ondrou účastnili na radnici v Mataró podpisu smlouvy vzájemné spolupráce mezi Latinskou Amerikou a Španělskem v oblasti nakládání s odpady. Tento podpis sloužil jako neoficiální začátek kongresu RECUWATT 2014, který se konal ve čtvrtek a v pátek.

Kongres v porovnání se semináři měl již značně větší počet účastníků (cca 250). Kongres byl složen z přednášek a velice zajímavých veřejných diskuzí na danou problematiku. Kromě technických záležitostí zde byly zmíněny i velmi promyšlené PR ukázky, jak aktivně a především zábavně vzdělávat nejen děti, ale především jejich rodiče v oblasti třídění a celkového nakládání s odpady.

Součástí kongresu byla i tzv. poster session, které se účastnilo i pracoviště ÚPEI se svým vyvíjeným nástrojem NERUDA EU (www.nerudawasteflow.pbworks.com). V rámci sekce byly vystavovány postery především ze Španělska z technických univerzit, ale i Rakouska a jiných zemí. Poster Session trvala celkově dva dny a závěrečné vyhodnocení nejlepšího posteru oficiálně zakončilo kongres RECUWATT 2014. Přes silnou konkurenci se díky skvělému a propracovanému PR k nástroji NERUDA EU podařilo Jirkovi a Ondrovi vyhrát první místo.

Mataró je příměstská oblast Barcelony, vzdálená přibližně 30 km severně. Společně spadají do tzv. Katalánské oblasti, kde je „domovským“ a tedy hlavním jazykem Katalánština, která je částečně podobná Španělštině (možno přirovnat čeština – slovenština). Mataró má přibližně 130 tisíc obyvatel a rozlohu 23 km2. V oblasti odpadového hospodářství se jak v Mataró, tak i v Barceloně využívá kombinace mechanicko-biologické úpravy (MBÚ) a energetického využití odpadu (zařízení EVO). V obou případech Jirka s Ondrou dané zařízení navštívili a byli seznámeni s technologií.

Více informací o nástroji NERUDA, vítězném posteru a ÚPEI nalezne zde. (http://www.upei.fme.vutbr.cz/veda-vyzkum/neruda)