Na skok do Merseburgu

Na počátku byl Clemens Zvacek. Když se před několika lety rozhodl, že svoji diplomovou práci napíše na Fakultě strojního inženýrství VUT v Brně, netušil, jaké události tím vyvolá. Student University of Applied Sciences FH Merseburg se sem vydal především proto, že chtěl poznat prostředí, odkud pochází jeho rodina. Na základě jeho pobytu v Brně pak byla mezi oběma institucemi navázána další spolupráce, které se ujali doc. Březina, t. č. proděkan FSI VUT a prof. Lohöfener, t. č. děkan fakulty Inženýrství a přírodních věd University of Applied Sciences FH Merseburg.

Zpočátku pedagogové v rámci smlouvy o programu Erasmus poskytovali partnerské univerzitě především série svých přednášek. K prohloubení spolupráce došlo na podzim roku 2010, kdy prof. Lohöfener spolu se sedmi studenty Merseburské univerzity přijel na týdenní studijní pobyt do Brna. „Úspěch to byl plný“, zazpíval by Nohavica a oboustranný entusiasmus se tak ještě prohloubil. Návštěva se pak opakovala na podzim roku 2011 a v polovině června letošního roku poprvé vyjel tým studentů FSI VUT do Merseburgu. Univerzity mají dále v plánu podepsat rozšíření smlouvy o programu Erasmus, které bude určeno pro studenty. Ti tak budou mít jedinečnou možnost absolvovat krátkodobý studijní pobyt na partnerské škole a následně celosemestrální Erasmus tamtéž. Pokud by vás podobná možnost lákala, můžete se obrátit s dotazem přímo na doc. Březinu.

Skupina brněnských studentů pod vedením doc. Březiny. © Tomáš Březina

Program pobytu brněnských studentů na saské univerzitě byl jak vzdělávací, tak společenský a kulturní. Studenti v Merseburgu absolvovali sérii přednášek a především praktických workshopů, při nichž si vyzkoušeli práci s open source systémy, systémem dSPACE, či tvrzenými plastickými hmotami. Zúčastnili se také exkurze do firmy InfraLeuna, která je provozovatelem subjektu Leuna Chemical Complex. Ten sdružuje více než dvacet velkých a středně velkých chemických podniků a významně jim tak zjednodušuje vzájemnou spolupráci. Po škole pak studenti navštívili Muzeum archeologie v Halle, vydali se na prohlídku Merseburgu, do studentského klubu nebo na turnaj ve fotbale (kdo by byl čekal, že nejproduktivnější hráč v zápase českého a německého univerzitního týmu bude původem z Indie, bašty kriketu).

Návštěva laboratoří s Dr. Achimem Merklingerem. © Tomáš Březina

Doc. Březina upozorňuje na to, že studium na FSI VUT je koncipováno spíše teoreticky. Vychovává tak flexibilní odborníky, kteří rozumí základním principům technologií, které používají a jsou schopni je aplikovat v různých kontextech. Při nástupu do zaměstnání se z počátku mohou potýkat s nedostatkem praktických zkušeností. Studenti saské univerzity jsou naopak vedeni k tomu, aby získané poznatky prakticky aplikovali již v průběhu studia, nicméně jejich znalost teorie je tím omezená. Ideálem zůstává vyvážené využívání obou těchto přístupů k výuce, kterému může napomoci právě spolupráce univerzit s odlišným know-how. Aktivity prof. Lohöfenera a doc. Březiny k možným výstupům takovéto spolupráce rozhodně patří.