Zajímá tě, co se děje na fakultě?
Chceš víc, než jen proplouvat studiem?
Chceš konečně pořádně poznat město, ve kterém studuješ?
Co třeba vyzkoušet nějakou zajímavou stáž ve firmě nebo studijní pobyt v zahraničí?
No upcoming event for this category

On the road

 

Zahraniční studium je obrovská příležitost k tomu, jak si rozšířit obzory ve všech významech, které si jen dokážete představit. Ve chvíli, kdy se vám jednou podaří strávit v cizině víc než dva týdny o dovolené, máte vyhráno. Pak už si to totiž můžete kdykoliv beze strachu zopakovat. Máte kamarády, kteří už mají podobnou zkušenost za sebou? Četli jste si pravidelně jejich blog? Sledovali jste každou novou fotku na facebooku? Potom čtete správné řádky – cílem našeho seriálu je představit vám všechny možnosti studia v zahraničí, které se vám na FSI VUT nabízejí.

V prvním díle seriálu začneme základními otázkami, které si položí každý z vás ve chvíli, kdy začne o studiu v zahraničí uvažovat. Co to pro mě bude znamenat? Co mi to dá/vezme? Kolik to bude stát peněz/energie/času? Hned na začátku si můžeme říct jednu věc – nebude to zadarmo. Nejprve to pro vás bude znamenat především časovou investici – budete muset prohledat internet a vybrat si univerzitu, na které byste chtěli studovat. Rozhodnout se, jestli tam vystudujete celý program, nebo se po jednom semestru vrátíte na svou alma mater. A také si najít stipendijní program, ze kterého svůj pobyt budete financovat. Nejpřístupnější možností je rozhodně evropský program Erasmus (bližší informace vám budou poskytnuty na studijním oddělení).

Pokud už tohle všechno máte vyřešené, přichází další, ještě náročnější fáze. Budete si totiž muset vyřídit všechny potřebné administrativní náležitosti a v případě některých stipendijních programů ještě předtím absolvovat příslušná výběrová řízení. Se vším vám budou pomáhat zaměstnanci studijního oddělení vaší i zahraniční univerzity, vaši starší a zkušenější spolužáci, rodiče a kamarádi, internet i náš newsletter. Při vyplňování potřebných formulářů buďte důslední, nebojte se ptát a všechno si dopředu rozmyslete – ušetříte tím práci a čas sobě i zaměstnancům studijního oddělení.

Když pak máte všechno vyřízeno, můžete se začít těšit a přemýšlet nad tím, jak se na pobyt v zahraničí co nejlépe připravit. Přirozeným krokem bývá, že si opatříte průvodce po dané zemi a začnete zjišťovat, kam se můžete jet podívat. Případně se pustíte do čtení materiálů publikovaných vámi zvolenou univerzitou. Dobré je začít se věnovat studiu jazyka, kterým v zahraničí budete hovořit, přestože ta nejintenzivnější část přijde až na místě. Vaše vybavenost nemusí být dokonalá. Nejste rodilí mluvčí, nikdy jimi nebudete a nikdo to od vás neočekává. Na druhou stranu jistě není moudré vyrazit do Francie s tím, že se zvládnete představit a koupit si bagetu.

A je to tady! Máte sbaleno, stojíte na nádraží či letišti, rodiče pláčou a vám se chce taky. Vždyť je to poprvé, co se s nimi loučíte na tak dlouhou dobu a před sebou máte obrovskou cestu do neznáma. Dlouho neváhejte a nastupte si, než si to budoucnost rozmyslí! Pak jste tu na okamžik sami, ale v pocitu, který se zrovna usídlil ve vašich útrobách, nejsou pouze obavy. Je v něm obrovský kus zvědavosti a svobody. Uvědomujete si, že svět vám leží na dlani a teď už se ho můžete i dotknout. Můžete všechno, vaše obzory jsou nekonečné – je jen na vás, kam se vydáte. 


OP VK Budoucnost technických oborů, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/17.0032
Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.