Zajímá tě, co se děje na fakultě?
Chceš víc, než jen proplouvat studiem?
Chceš konečně pořádně poznat město, ve kterém studuješ?
Co třeba vyzkoušet nějakou zajímavou stáž ve firmě nebo studijní pobyt v zahraničí?
No upcoming event for this category

Jeden rok v životě studentské formule

Formule Dragon 2 ukončila v září loňského roku na okruhu v italském Varanu svou sezonu. V současné době prochází fází třetí evoluce, na které pracují nejen stávající členové týmu, ale také nováčci, kteří se k nim připojili teprve v závěru sezony.

Svůj první závod v loňském roce absolvoval Dragon 2 v červnu na slavném britském okruhu Silverstone. Po celou dobu panovalo deštivé počasí, které ovlivňovalo většinu dynamických disciplín. Bylo to vůbec první setkání této formule s mokrou tratí. Přesto se pilot Jan Ševčík postaral o šestnácté místo v disciplíně SkidPad, což je trať ve tvaru osmičky, kde rozhoduje ovladatelnost vozu. Vytrvalostní závod Endurance bohužel Dragon 2 nedokončil, zastavila ho porucha na předním zavěšení. V konečném součtu to stačilo na 44. místo z necelé stovky startujících.

Studentská formule Dragon 2 (foto: TU Brno Racing).

Přibližně za měsíc čekal studenty závod v Maďarsku. Na rozdíl od Silverstonu přivítalo tým v Györu tropické počasí s teplotami okolo 34°C. Ve statických disciplínách si TU Brno Racing oproti anglickému závodu polepšil o téměř 30 bodů. Podařilo se také velmi dobře zajet měřené kolo s pevným startem, tzv. Autocross, kde brněnští studenti dosáhli na 16. místo. Slušně rozjetý Endurance nakonec pokazila drobná prasklina na sacím traktu, která formuli zastavila v posledním kole před střídáním pilotů. Celkově to pro tým TU Brno Racing znamenalo zisk 25. místa.

Třetí a poslední závod loňské sezony se odehrál na okruhu Riccarda Palettiho nedaleko italského městečka Varano de’ Melegari. Brněnští studenti získali třetí místo z prezentace zvané Design Event a čtvrté místo z Cost Event. Týmu TU Brno Racing se v Itálii podařilo dojet vytrvalostní závod na 22 km dlouhé trati a poprvé tak dokončit celý podnik Formule Student. Piloti Vít Brezanský a Jiří Martinec také vhodně nastavenou jízdou zajistili zisk plného počtu sta bodů, které byly uděleny nejúspornějšímu vozidlu v cíli. Z celkem 42 týmů studenti VUTdosáhli na velmi pěkné 12. místo.

V období závodů bohužel nebylo možné vystavovat formuli Dragon 2, takže ji musela zastoupit první verze Dragon 1. V průběhu roku si ji mohli prohlédnout návštěvnicí Mezinárodního strojírenského veletrhu nebo nákupního centra Olympia Brno. Podnikem v Itálii byla ukončena závodní sezona týmu TU Brno Racing, a Dragon 2 se tak mohl představit široké veřejnosti. Premiéra se udála první říjnový týden na brněnském veletrhu SPORT Life.

Tým TU Brno Racing v čele s pilotem formule Jiřím Martincem (foto: TU Brno Racing).

„Rád bych poděkoval všem našim partnerům, díky kterým jsme mohli absolvovat hned tři zahraniční starty s naší formulí. V současné době pracujeme na návrhu formule Dragon 3, se kterou vyrazíme na závodní tratě v příštím roce," říká současný lídr týmu Jiří Martinec. Na novém voze společně pracují studenti Fakulty strojního inženýrství, Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií, Fakulty podnikatelské a Fakulty informačních technologií. V plánu jsou opět tři závody. Sezonu zahájí velmi prestižní podnik v Německu na Hockenheimringu, následovat bude vůbec první Formula Student Czech Republic na okruhu poblíž Hradce Králové. A na poslední závod sezony se tým TU Brno Racing rozjede do maďarského Győru.


OP VK Budoucnost technických oborů, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/17.0032
Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.