VUT očima zahraničních studentů

Mnozí z nás už měli možnost podívat se v rámci studia v zahraničí, jak to chodí na jiných univerzitách, jiné taková zkušenost teprve čeká. Nejeden student si čas od času povzdychne, jaké by to asi bylo, studovat na některé z prestižních univerzit Západní Evropy nebo Ameriky. Napadlo vás ale někdy, jak vlastně vnímají naši školu za hranicemi? Díky čemu se rozhodnou studenti ze zemí jako je Británie, Německo či Francie ke studiu na VUT? O tom, že VUT má co nabídnout, nemůže být pochyb.

VUT, nejstarší vysoká škola v Brně, je jedinou českou technickou univerzitou, která byla oceněna Evropskou komisí a která se probojovala do pětistovky nejlepších univerzit na světě. Mezinárodní žebříček, sestavovaný britským listem The Times, je předmětem neustálých sporů a k metodám jeho vyhodnocení by se jistě dalo mnoho namítat. Naprosté objektivity je možné dosáhnout jen těžko, umístění v Top 500 je však pro VUT bezesporu obrovským úspěchem.

Co na VUT zaujalo zahraniční studenty? Na stránkách Student Experience Exchange (www.stexx.eu) je možné ohodnotit svůj studijní pobyt na všech školách v zemích Evropské unie. O svou zkušenost se studiem na VUT se zde zatím podělilo 65 studentů z různých zemí. Nejvíce hodnocení se pohybuje mezi osmi a deseti hvězdičkami, přičemž deset hvězdiček je nejvyšší možné hodnocení. Výraznou výhodou pro zahraniční studenty je cenová dostupnost studia v Brně. Studenti vyzdvihují i samotné město, oceňují především nabídku pestrého kulturního života, ale také nabídku piva. Z toho, že se Česká republika nachází v srdci Evropy, vyplývá možnost cestovat do sousedních zemí. Najdeme zde ale i zklamání z kvality některých předmětů pro zahraniční studenty ve srovnání s odpovídajícími předměty v češtině. Už pověstné jsou i stížnosti na neochotu zaměstnanců kolejí a nemožnost komunikovat s nimi v angličtině. Přesto i kritičtí studenti uznávají, že VUT je velmi kvalitní škola. „Pokud máte o studium zájem, můžete z toho vytěžit maximum,“ píše jeden ze studentů, který si na vlastní kůži vyzkoušel, jak to chodí na VUT. To jistě platí jak pro studenty ze zahraničí, tak i pro nás, pro které je VUT Almou Mater. Buďme na ni pyšní!