Jaro – probuď v sobě touhu vyrazit studovat za hranice

Erasmus je zdaleka nejznámější a nejvíce podporovaný program. Na mnoha univerzitách i fakultách VUT je o místa velký boj. Jako studenti VUT máte velké štěstí, neboť tady nabídka stále převyšuje poptávku. „Podle bilaterálních smluv by mohlo vyjet přes 200 studentů za akademický rok, dosud jich vyjíždí zhruba polovina. Pro studenty FSI jsou ještě volná místa do různých destinací.“ říká vedoucí studijního oddělení PhDr. Věra Kosinová.

Může se dostat na Erasmus každý? Student by měl dosahovat dobrého váženého studijního průměru, mít složenou zkoušku z anglického jazyka (5AZ, v navazujícím 7AZ), příp. jinak prokázat jazykové znalosti a mít motivaci ke studiu v zahraničí. Ohledně výjezdů studentů rozhoduje proděkan pro zahraniční studium doc. Knoflíček.

Zda se mi, že studenti by mohli vyjíždět daleko víc,“ dodává PhDr. Věra Kosinová. „Zájem není až takový, jak bychom si představovali. Možnosti jsou přitom velké. Naše bilaterální smlouvy obsáhnou celou Evropu i část Asie. Studenti mohou vyjet de facto kamkoli. Zkušenosti, které načerpají v zahraničí, se ničím jiným nevyváží.

Patříte mezi ty, které brzdí jazyková znalost, nebo si myslíte, že to není nic pro vás? I ti co se jim do zahraničí nechtělo, ale nakonec se rozmysli a rozhoupou, jsou po návratu nadšení a ptají se na další pobyty a možnosti dostat se do zahraničí. Takže nepromarněte svou šanci, byla by to obrovská škoda!

Do konce května se ještě můžete hlásit na mnoho univerzit na příští zimní semestr nebo i celý rok 2013/14.

Každý rok se zvyšuje zájem o severské univerzity – Finsko, Norsko, Švédsko a Dánsko. Ty bývají nejdříve rozebrané. Velký zájem je i o německé univerzity, univerzity v Anglii, v Rakousku, ve Francii, a v Itálii. I mezi těmi je i několik volných míst. Výběr je ale daleko širší. Zkontrolujte seznam univerzit, ověřte si dostupnost u referentky pro zahraniční mobility studentů paní Terezie Ondrušové, DiS. na studijním oddělení a využijte volných míst.

Volná místa na univerzitách v žádaných destinacích:

Finsko:
Tampere University of Applied Sciences
University of Oulu
University of Vaasa
University of Jyväskylä

Norsko:
Molde University College
Norwegian University of Science and Technology Trondheim
Narvik University College

Švédsko:
Chalmers University of Technology

Dánsko:
Aalborg University

UK:
University of Huddersfield
Queen Mary and Westfield College
Aston University

Na výběr je ale plno dalších univerzit a míst. Tak neváhej a vyber si tu, která tě láká a vyhovuje tvému oboru studia. K přihlášení zbývá posledních několik týdnů!