Studenti FSI uspěli na soutěži v Hong Kongu

„Nejzajímavější na celé soutěži bylo sledovat, jak odlišné podnikatelské záměry odkrývají rozdíly mezi vyspělými a rozvojovými zeměmi,” říká Petr Bouchal. „Indie, Bangladéš, Čína či JAR se zabývala tak zásadními lidskými problémy, jako jsou znečištění vody, náhrada slumů za moderní domy či dámské hygienické vložky. Naproti tomu téměř všechny vyspělé země se zabývaly IT projekty.“

Organizátoři připravili pro účastníky velmi zajímavý a rozmanitý program. Se svými konkurenty se brněnský tým poprvé setkal v den oficiálního zahájení. Program následujících dnů tvořily odborné přednášky manažerů předních hongkongských podniků či návštěva nového moderně vybaveného podnikatelského inkubátoru, kde se studenti dozvěděli o vznikajících projektech a podmínkách přijetí do programu. Samozřejmostí byla i návštěva turisticky atraktivních míst – exkurze do zábavního centra Ocean Park, návštěva Velkého Buddhy či vyhlídka The Peak, která otevírá pohled na celé město.

Dva dny z celého programu pak byly vyhrazeny samotné soutěži. Každý tým představil svůj projekt v dvacetiminutové prezentaci před pětičlennou porotou, v níž zasedli přední manažeři světových společností.

Jak nám již před odletem do Hongkongu prozradil Petr Bouchal, ze 70 procent bylo o výsledcích rozhodnuto již předem na základě zaslaného byznys plánu, zatímco zbývajících 30 procent mohli účastníci ovlivnit svou prezentací před porotou. Brněnský tým se umístil v TOP 30, bohužel mezi TOP 6 týmů se již neprobojoval. I tak je jeho umístění velkým úspěchem, protože porazil světoznámé univerzity, jako jsou Harvard či Warwick.

Další účastník brněnského týmu Libor Šeda vyzdvihl projekt australského týmu – aplikaci do mobilního zařízení, která dokáže pouze z fotky textu napsaného v japonštině nebo čínštině vytvořit anglický překlad. Jak naši studenti později zjistili, tento nápad nebyl úplně originální, ale díky vlastní zkušenosti všichni uznali, že by se velmi hodil, zvlášť při návštěvách čínských restaurací. Jiřího Jarolímka zase v průběhu soutěžního týdne nejvíce překvapily drobné rozdíly
mezi evropskou a asijskou kulturou, především stolování, pití čaje a představování.

Úspěšný projekt studentů z VUT však návratem z Hongkongu nekončí, naopak. Na otázku, zda svůj projekt budou dále rozvíjet, Petr Bouchal odpověděl: „Účelem soutěže bylo pouze zamyslet se nad slabinami trhu a vymyslet produkt, který se stane prodávaným. My teď usilujeme o jeho realizaci. Část našeho týmu spolu s konzultanty Alešem Bočkem a Hanou Bortlovou založila společnost Djengo CZ a nyní se snaží shánět partnery.