Poslední možnost zavedených mobilit v letním semestru 2014

V letním semestru 2014 končí zavedené programy pod obvyklými jmény a s očekávanými pravidly. Pak nás čekají velké změny s otevřením programu Erasmus Plus. A protože na začátku každé změny přichází nejistota a oťukávání informací, využij poslední možnosti vyjet s jistotou na programy, o kterých dostaneš mnoho informací ze studijního oddělení od Aleny Cupákové, od koordinátora zahraničních mobilit VUT Tomáše Ládyho, od starších spolužáků a z webu Národní agentury pro evropské vzdělávací programy.

Erasmus

Erasmus je zdaleka nejrozšířenější možnost zahraniční zkušenosti. Podporovaný je EU, proto pokud se rozhodneš vyjet, dostaneš slušné stipendium. A toho je škoda nevyužít! Nejvíce známý a mezi studenty využívaný je Erasmus Studijní pobyt. O něm jsme vás už ve FSInfo informovali. Už ne tak známé jsou Erasmus pracovní stáže a Erasmus intenzivní jazykové kurzy. Jazykový kurz je možné absolvovat před začátkem studia nebo praxe v zahraničí, takže se nemusí bát ani ti s horšími jazykovými znalostmi.

Erasmus Pracovní stáže

Vyjet na pracovní stáž v rámci Erasmu využívají momentálně na FSI hlavně doktorandi, což je škoda, protože tato možnost je otevřena všem, i studentům bakalářského programu. Prvním a nejdůležitějším krokem je najít si firmu v zahraničí, která by vás zaměstnala. Firem nabízejících internship je obecně mnoho, v zahraničí ji využívají téměř všichni studenti. Určitě se nebojte oslovit ani firmu, u které takovou nabídku nenajdete. Pro ně jste výhodná pracovní síla a pro vás to bude obrovská zkušenost. Na webu FSI, VUT i národní agentury jsou k nalezení také nějaké nabídky pracovních stáží. Stejně jako u studijního pobytu dostanete stipendium, které bývá dokonce vyšší (vzhledem k tomu, že nemůžete využívat výhodné studentské slevy). Váš zahraniční zaměstnavatel by vás oficiálně finančně ocenit neměl, ale nebývá to výjimkou. Pokud se vám to povede, kromě obrovské pracovní zkušenosti si budete moct naplno užívat i krás cizí země.

Freemover

Freemover je ideální program pro lidi, kterým se líbilo na Erasmu, a rádi by si podobnou zkušenost zopakovali. Vyjet samozřejmě můžete, i pokud jste na Erasmu nikdy nebyli. Hlavní rozdíl je ale v přidělených finančních prostředcích. V rámci Freemoveru dostává každoročně fakulta přidělenou určitou částku z rektorátu. Ta je pak rozdělena mezi studenty, kteří se na program přihlásí. Přidělená částka se odvíjí podle délky pobytu a zvolené destinace a přiděluje ji na základě žádosti proděkan pro zahraniční studium doc. Radek Knoflíček. Přidělená částka se pohybuje většinou od 10 do 20 tisíc na měsíc v závislosti na počtu žadatelů z fakulty. Proto uchazeči do vzdálenějších destinací jako např. Mexiko nemusí být vždy spokojeni.

Freemover je o program zahraničního studia organizovaný ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR.  Není limitovaný bilaterálními smlouvami, ale je na studentovi, kterou univerzitu si k pobytu vybere, proto je možno vyjet i mimo Evropu.

BEST kurzy

Díky studentská organizaci BEST mají všichni studenti VUT možnost vybrat si z 1-2 týdenních kurzů, které probíhají téměř po celé Evropě. Vhodné jsou pro lidi, kteří nechtějí vyjet na příliš dlouhou dobu, nebo kteří si chtějí zkusit Erasmus nanečisto. Výuka probíhá interaktivní formou v podobě přednášek, workshopů, skupinových prací a exkurzí do firem. Neprojít je téměř nemožné a zaručujeme vám, že kromě přehledu o tématu, o kterém se ve škole obvykle nedozvíte, získáte i hromadu zážitků, poznáte cizí město a zemi a budete mít kamarády po celé Evropě. Vycestovat někam dál vám po téhle zkušenosti připadne už snadné. Výhodou je, že na rozdíl od Erasmu studijního pobytu, na který můžete vyjet jen jednou za studium, s BESTem můžete projet 3 kurzy v různých zemích, na různé témata a v různém ročním období. Účastníci si platí jen cestu na místo a účastnický poplatek cca 40 euro.

Vyjezdy zahranici

IAESTE stáž

Další studentská organizace, fungující na VUT, poskytuje možnosti pracovních stáží. Vybrat si můžete z celého světa a délky od 2 měsíců do půl roku.  K výběru praxe je třeba registrace na webu IAESTE a doplnění potřebných dokumentů. Seznam nových praxí k výběru se otvírá na přelomu ledna a února. Vybrat si můžeš pouze jednu a poté absolvuješ pohovor s členy místní pobočky IAESTE. Pokud je úspěšný, praxi už máš téměř jistou, pokud ne, pomůžou ti vybrat alternativní pracovní nabídku. Společnost, u které budeš praxi vykonávat, ti dá plat, kterým budeš svůj pobyt financovat. Ten stačí obvykle na financování ubytování a stravy. V cizí zemi se ti ale otevřou možnosti, do kterých budeš ochotný investovat i své úspory.

Možností a nabídek je mnoho, mobilita studentů je velmi podporovaná. Můžeš být jeden z několika jedinců, kteří ji na VUT využijí. Zabere to ale chvíli hledání. Pomocí ti může být web VUT, NAEP a koordinátor mobilit na VUT Tomáš Lády.

O tom, jaké změny se ohledně zahraničních mobilit chystají a co bude nového pro výjezdy na akademický rok 2014/15 tě budeme zavčas informovat v našem newsletteru.