Akademicko-průmyslové fórum 2014

Fakulta strojního inženýrství dlouhodobě usiluje o rozvoj vztahů s průmyslem a bere je za svou klíčovou záležitost. Z tohoto důvodu se na FSI jednou ročně pořádá konference Akademicko-průmyslové fórum. Akce vznikla jako prostor k výměně názorů a dialogů v oblasti rozvoje a zlepšení teoretického výzkumu i aplikovaného výzkumu pro firmy a v neposlední řadě vzdělávání kvalitních absolventů.

Na letošním Akademicko-průmyslovém fóru se zástupci firem měli možnost seznámit s novým vedením fakulty. Konferenci úvodním slovem zahájil děkan doc. Jaroslav Katolický a představil témata APF 2014, kterými byly firma jako konkurence a partner při výchově kvalitních absolventů. Strůjce a hlavní organizátor předešlých setkání prof. Tomáš Březina se ujal slova jako druhý zhodnocením vývoje fakulty v posledních letech, zejména v oblasti vzdělávací a výzkumně-vývojové. Roli hlavního organizátora a moderátora diskuse převzal po prof. Tomášovi Březinovi jeho nástupce ve funkci proděkana FSI pro vnější vztahy a spolupráci s průmyslem doc. Jiří Hlinka, který uvedl dva prezentační příspěvky.

APF 2014

Nastíněním potenciálů, bariér a přínosů spolupráce mezi univerzitou a firmou zaujal všechny prof. Martin Hartl ve své prezentaci na téma „Základní problémy spolupráce univerzity a průmyslových podniků“. Pohled na problematiku ze  strany průmyslových partnerů přednesl Ing. Jiří Rosenfeld, CSc., generální ředitel firmy Slovácké strojírny, a.s. Shrnutí problémů vysokoškolského technického vzdělání a cesty k jeho podpoře zhodnotil bývalý děkan FSI, nynější prorektor pro studijní záležitosti prof. Miroslav Doupovec Příspěvky rozproudily diskusi o tom, jakou formou by firma a univerzita mohly spolupracovat. Z diskuse potom vyplynula další témata jako požadavky podniků na vědomosti studentů a obavy z demografického vývoje v ČR.

Kromě vystupujících se Akademicko-průmyslového fóra 2014 účastnili za VUT v Brně proděkani FSI Ing. Josef Bednář, Ph.D. a doc. Vladimír Fuis, ředitelka NETME Centre Ing. Peregrina Štípová, několik vedoucích ústavů FSI a studenti FSI. Za průmyslové podniky např. zástupci firem ALTA, a.s., TAJMAC-ZPS, a.s., Honeywell, spol. s r.o., Bosch Diesel, s.r.o., ČKD Blansko Engineering a.s., Ždas, a.s. a další.

APF 2014

V odpoledních hodinách měli účastníci konference možnost se podívat na vědecko-výzkumné laboratoře fakulty a NETME Centra. Prohlídka byla průřezově sestavena tak, aby se doplnil výčet i pro ty, kteří se do nich podívali už v minulém roce a letos tak obsahovala např. laboratoř s technologií elektronového paprsku, letecké zkušebny, ukázku diagnostiky a přesnosti výrobních strojů, tribologickou laboratoř, laboratoř sprejů a aerosolů, výukové dílny a laboratoře technologie obrábění. Prohlídka byla zakončena ukázkou měření studentů v klimakomoře. Zástupci firem tak měli možnost nahlédnout do všech divizí a udělat si představu o možných oblastech spolupráce.