Nový ředitel NETME centra

Ing. Pavel Krečmer, Ph.D., ředitel NETME Centra

Mohl byste se akademické obci FSI krátce představit, co jste dělal, do jakých projektů byl zapojený, jaké máte koníčky?

Vystudoval jsem materiálové inženýrství na Fakultě chemicko-technologické  Univerzity Pardubice. V roce 1994 se mi podařilo získat stipendium na univerzitě v Cambridge, kde jsem strávil devět let jako doktorand, post-doc a posléze jako spoluzakladatel startup firmy v oblasti holografického záznamu a MEMS.  Bohužel, ačkoli firma prošla třemi úspěšnými koly financování a zaměstnávala přes dvacet lidí v místním science parku, tak se nám nepodařilo v investičně krizových letech na počátku století zajistit další financování a v roce 2003 jsme museli firmu uzavřít.

V té době jsem chtěl pokračovat v rozvoji některých myšlenek respektive duševního vlastnictví, které jsme vytvořili v Cambridge, a podařilo se mi získat individuální Marie-Curie fellowship v Dublinu kde jsem strávil dva roky.

V roce 2005 jsem pak přijal nabídku firmy Rolls-Royce v jejich „blue-chip“ startupu zabývajícím se vývojem pevných článků pro využití v energetickém průmyslu. V roce 2010 byla firma přemístěna do Spojených států a já jsem se převážně z rodinných důvodů po více jak patnácti letech v zahraničí vrátil zpět do České republiky, kde jsem přijal nabídku své původní alma mater k pomoci s organizací tehdy nově vzniklého centra pro transfer technologií na univerzitě v Pardubicích.

Po dvou letech práce v Pardubicích jsem byl osloven firmou Honeywell a na začátku tohoto roku jsem přijal nabídku v managementu firmy zde v Brně. Odtamtud už pak byla opravdu krátká cesta do NeTME.

Co se koníčků týče, plachtění, potápění, a cokoli se týká moře, kterým jsem od mala přitahován. Z  praktických koníčků zde v Brně pak moje práce, myslím, že jsem měl štěstí téměř vždy dělat to, co mě bavilo a naplňovalo.

Jaké budou Vaše první kroky v nové práci?

Na NeTME jsem od 1. října. Nejdříve se samozřejmě musím seznámit s tím, co se tady dělá, a taky kdo je oněch pověstných 20% kteří tvoří 80 % výsledků. Nicméně, jedním z hlavních účelů naší kanceláře je založit standardní projektovou podporu našim výzkumníkům. Například, v ČR obecně, a určitě to platí i pro VUT respektive fakultu, máme podprůměrné procento úspěšných rámcových programů (např. Horizon 2020) než na kolik bychom si mohli reálně sáhnout. Jsem naprosto přesvědčen, že jedním z důvodů je i naprosto nedostatečná projektová podpora, která je standardní na velkých univerzitách. Je potřeba nastavit funkční proces získávání grantů především z evropských fondů, u těch českých to většinou už umíme. Nicméně, získat grant od ESA nebo H2020 není jen o tom mít nápad a znát se s pár lidma ze zahraničí, ale je to hodně o procesech a zkušenosti jak se kde presentovat, prosadit a vyjednat vše potřebné. Zahrnuje to rovněž spoustu neinvenční práce a papírování, na které si výzkumníci právem stěžují a možná i z těchto důvodů do těchto projektů nejdou. Ze své zkušenosti vím, nakolik jsou dnešní projekty o neustálém reportování a papírování, proto bych rád, kdyby tato práce od akademiků odešla pryč a mohli se soustředit na vědeckou část projektů.

Jak si představujete fungování projektové kanceláře?

Určitě se nejedná o žádnou přebujelou administrativní organizaci. Pro funkční kancelář stačí do začátku jen několik lidí; programový manažer který se bude zabývat vyhledáváním příležitostí, psaním projektů a jejich případným managementem, někdo kdo by se naplno mohl věnovat „business development“, finance a právní podpora. Kancelář se může a určitě bude dál rozrůstat podle počtu úspěšně řešených projektů.

Nejde ovšem jen o projektové centrum, součástí práce managementu je rovněž starost o PR, „externího zákazníka“, rozvoj centra jak v materiálovém vybavení tak v lidském potenciálu apod.

Kde vidíte NETME za 4 roky?

Řečeno alegoricky, za čtyři roky bych rád  na chodbách a v centru obecně chtěl slyšet víc angličtinu než češtinu, ne že bychom už teď dobrovolně nemohli, ale protože to bude nutnost. NeTME a fakultu vidím jako podstatně mezinárodnější centrum, se špičkovými týmy kteří jsou rovněž placeni podle evropských norem. Také bych rád měl tolik vzájemných projektů v západní Evropě, že si budeme moci dovolit odmítat dnes ne vždy optimálně výhodné smluvní zakázky. Případně ty, co přijmeme, budeme dělat za reálné tržní ceny s reálným ziskem. Vidím funkční kancelář, která bude schopna nejen zajistit programy a udržet na nich kvalitní lidi, ale také částečně přenášet výsledky do aplikační sféry.

Děkujeme za rozhovor.