Není robot jako robot

"No, já myslím, že se tak nějak lidi potkali," říká o počátcích spolupráce mezi firmou Blumenbecker Prag s.r.o. a Ústavem výrobních strojů a robotiky FSI VUT doc. Singule, jeden z jejích aktérů. "Průmyslový partner ví, co aplikační sféra potřebuje a jaké jsou požadavky trhu. Pokud je to ale menší podnik, nemá možnost budovat své vlastní výzkumné pracoviště, které by tyto požadavky dále zpracovávalo a rozvíjelo do komerční aplikace. Nabízí se spolupráce s univerzitou, která je schopná mu nabídnout své kapacity. Oni nás zase podpoří finančně, umožní sdílet prostory a vybavení, zajistí podporu z hlediska lidského kapitálu apod. Bez jejich přízně bychom mohli tak možná napsat nějaký článek," dodává a shrnuje tak hlavní motivy obou partnerů, kteří se před čtyřmi lety rozhodli podat první společný projekt do dotačního programu TIP Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Projekt byl přijat a další na sebe nenechaly dlouho čekat, stejně jako jejich výsledky. Tím nejvýznamnějším je unikátní řešení robotické aplikace, které mj. získalo na Mezinárodním strojírenském veletrhu (MSV) v Brně Čestné ocenění v soutěžní kategorii o "Nejlepší inovační exponát vzniklý ve spolupráci firmy s tuzemskou výzkumnou organizací". A co se tedy vystavovalo?

Exponátem, který byl poprvé představen v květnu letošního roku na veletrhu AUTOMATICA v Mnichově a následně na MSV v Brně, je sofistikované robotické pracoviště, určené pro výběr neorientovaných nahodile rozprostřených dílů z kontejneru průmyslovým robotem a jejich následné umístění do přesně stanovené orientované polohy v pracovním prostoru robotu. Robot je v průběhu tohoto procesu naváděn průmyslovou 3D kamerou (Machine Vision). Celý technologický proces je nazýván anglickým souslovím bin-picking. „Jedná se vlastně o kombinaci technického vidění a dráhového řízení robotů s tím, že především výběr neorientovaných objektů je vysoce sofistikovaná úloha. Naše konkurence, např. německý Fraunhofer Institut (pozn. jedna z největších vědecko-výzkumných organizací v Evropě) vyvinula podobnou technologii, která je ale schopná vybírat z bedny pouze objekty symetrického tvaru a nedokáže zaručit její 100% vyprázdnění,“ říká doc. Singule.

Pro průmyslové podniky představuje zařízení zcela novou a žádanou technologii, která je schopna zautomatizovat i ty operace výrobního procesu, u kterých to dříve nebylo možné. Přínosy, které z takto pokročilé automatizace výroby vyplývají, souvisí zejména s finanční i časovou úsporou v důsledku nahrazení lidské pracovní síly průmyslovým robotem. To ve svém důsledku napomůže dosažení bezchybné kvality výrobků, zvýšení produktivity práce či růstu časové flexibility výrobního procesu. Zájem průmyslových podniků o podobný typ zařízení je značný. Svědčí o tom nejen zájem, který exponát vyvolal na obou zmíněných veletrzích, ale také jeho implementace v rámci pilotního projektu u firmy BMW Dingolfing (Německo).

V letošním roce se oba partneři rozhodli podat žádost o projekt do programů Technologické agentury ČR. V dalším pokračování jejich vzájemné spolupráce jim přejeme hodně úspěchů!