Tým studentů VUT v Brně porazil i Harvard

Tým z VUT v Brně je přitom jediným postupujícím týmem z České republiky. Z Evropy postoupilo pouze 5 týmů ze 3 zemí – spolu s ČR s jedním týmem, ještě Irsko taktéž s jedním týmem a Velká Británie se třemi týmy. V této celosvětové soutěži porazil tým z VUT v Brně také prestižní university, jako je Harvard z USA či Warwick z Velké Británie.

Soutěž Global Student Challenge (dále jen GSC)  pořádaná Technickou univerzitou v Hongkongu je určena podnikavým studentům vysokých a středních škol z celého světa. Soutěžící pracují na bussiness plánu, ve kterém popíšou svůj podnikatelský záměr či nápad a jejich práce je následně hodnocena manažery úspěšných firem z celého světa. Cílem soutěže je rozvíjet tvůrčí schopnosti studentů, inspirovat je k realizaci nápadů, seznámit je s tím, jak ve skutečnosti funguje podnikatelské prostředí a v neposlední řadě také podpořit navazování mezinárodních kontaktů a spolupráce.

Podnikatelské plány, které se soutěže zúčastnily, měly být nejen inovativní a technologicky proveditelné, ale také musely spadat do některé z kategorií, které jsou v poslední době stále více diskutované: zdraví & wellness, životní styl, životní prostřední a jeho udržitelnost a společenská odpovědnost firem – sociální podnikání. Do letošního ročníku se příhlásilo 97 týmů z 27 zemí světa. Do semifinále, které se koná 22. – 28. června 2013 přímo na univerzitě v Hong Kongu, postoupilo spolu s českým týmem dalších 29 týmů.

Nápadem, který českému týmu pomohl k postupu do semifinále, je internetová aplikace „Car to work“,která nabízí zaměstnancům efektivní dojíždění do práce. Přijmout výzvu soupeřit s téměř stovkou zahraničních týmů se brněnští borci rozhodli na podzim loňského roku. Vzhledem k tomu, že všichni tři studují strojní inženýrství, bylo jejich prvním úkolem najít si lektory na konzultace bussiness plánu. Těmi se stali Aleš Boček, Hana Bortlová a Michal Stančík z Fakulty podnikatelské VUT v Brně, a toto rozhodnutí se vyplatilo.

Petr Bouchal, Jiří Jarolímek a Libor Šeda

Tým z VUT v Brně – Jiří Jarolímek, Petr Bouchal  a Libor Šeda
 Foto: Amir Hoss Mamaghani

Po zveřejnění výsledků prvního kola se tým začal připravovat na prezentaci své práce v Hong Kongu, kam se v létě vydá, aby změřil své síly s ostatními semifinalisty. Na konci června již budeme znát celkového vítěze soutěže Global Student Challenge.

Odkaz na stránky soutěže

Odkaz na video z ročníku 2011

Postupující země a počet univerzit:

• Austrálie (4)

• Malaysie (1)