Zajímá tě, co se děje na fakultě?
Chceš víc, než jen proplouvat studiem?
Chceš konečně pořádně poznat město, ve kterém studuješ?
Co třeba vyzkoušet nějakou zajímavou stáž ve firmě nebo studijní pobyt v zahraničí?
No upcoming event for this category

Rekonstruuju, rekonstruuješ, rekonstruujeme!

Tento článek vznikl jako reakce na šíření poplašných zpráv a fám o průběhu rekonstrukce budovy A1 v areálu Pod Palackého vrchem. Jejich vzniku se nelze divit, neboť stavbu v jejích počátečních fázích provázelo informační embargo a probíhající rekonstrukce přirozeně zajímá řadu lidí (zaměstnanců i studentů fakulty). Šiřitelé takto vzniknuvších historek si navíc libovali ve vymýšlení katastrofických scénářů, což u slabších jedinců místy vyvolávalo obavu o to, jestli nám ten barák spadne na hlavu tento nebo až příští týden. Následující text proto pravděpodobně řadu lidí zklame. Bohužel, tak to v životě bývá - skutečnost je většinou výrazně prozaičtější, než naše fantastické představy.


Počáteční předpoklady a naplánovaný postup rekonstrukce musely být přehodnoceny, neboť se zjistily poruchy ve statice budovy, která by nemusela vydržet nové opláštění. Začalo tím několikatýdenní martyrium, kdy se situace měnila opravdu ze dne na den. Konečnému verdiktu předcházela celá řada zkoušek a testů odebraných vzorků ve specializované laboratoři. Nejistota s výsledkem testů vedla vedení VUT v Brně k rozhodnutí, že situaci nebude žádným způsobem komentovat až do uzavření celé fáze zkoumání. Realita ukázala, že to nebylo nejšťastnější řešení, neboť tak dalo možnost vzniknout celé řadě "zaručených" zpráv o stavu objektu i o dalším řešení.

V této chvíli je těžké říci, jaké možnosti přicházely v úvahu, konečný verdikt ale zní jednoznačně: budova A1 zůstane v původní výšce 19 pater a sanaci budou podrobeny všechny nosné sloupy. V útrobách budovy tak zmizí spousta tun železa a speciální chemické směsi. Oproti původním předpokladům (nové opláštění, nové topení, nové podhledy a osvětlení chodeb a nová vzduchotechnika) bude dále dotčena elektroinstalace, podlahové krytiny a příčky na jednotlivých patrech. Jedinou výhodou v dané situaci tak je, že při daleko důkladnější rekonstrukci budou napraveny některé anomálie v půdorysu jednotlivých pater budovy (vedení vody, počítačové sítě) a také bude pořízen nový interiér (původní z 80. letech minulého století by stěhování tam a zpět sotva vydržel). Bude to ale samozřejmě vykoupeno nárůstem ceny a prodloužením termínu dokončení celé akce. Dnes se hovoří o ukončení celé rekonstrukce na podzim roku 2014.

Fakulta strojního inženýrství se tak dostala do velice svízelné situace, kdy za probíhajícího semestru je uskutečňováno stěhování zaměstnanců, doktorandů a techniky do náhradních prostor. Původně definovaný termín stěhování byl dodržen a již před koncem dubna byla prázdná. Nové prostory pro technologie byly vybudovány ze sklepa budovy A1 (počítačové clustery, telefonní ústředna atd.). Nemalé potíže a starosti byly způsobeny především úvahami o tom, kam budou umístěni tradiční nájemci v budově A1 - co s jejich technologiemi a provozem (např. mobilní operátoři, UPC, ČS a.s., GTS). Z takto totální rekonstrukce skutečně v průběhu stěhování žádná radost nevyplývala a jediné, k čemu se bylo (a je) možno upřít, je stav budovy po rekonstrukci opláštění, kdy bude i uvnitř řada věcí dýchat novotou.

Na závěr je potřeba vyzdvihnout, že FSI zatím celou situaci zvládá s neuvěřitelnou bravurou, i přes značně poznamenaný současný semestr jsou nejlepší předpoklady, aby ten příští proběhl v naprosté pohodě v nových prostorách. Za toto všem svým studentům i zaměstnancům děkujeme a společně s nimi se těšíme na podzim roku 2014!

 

Once upon a time on the Palacký Hill...

 

 Uzavřený vchod do budovy A1

 Stěhujeme se na Údolní, nebo ne?

 Sen studentův...

Uhnízdily se nám tu jeřáby.

Open space?

And thats all, folks!

 


OP VK Budoucnost technických oborů, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/17.0032
Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.