Zajímá tě, co se děje na fakultě?
Chceš víc, než jen proplouvat studiem?
Chceš konečně pořádně poznat město, ve kterém studuješ?
Co třeba vyzkoušet nějakou zajímavou stáž ve firmě nebo studijní pobyt v zahraničí?
No upcoming event for this category

10 tipů na prázdniny aneb Co všechno se dá zvládnout za dva měsíce

Počasí už po jarním vtipkování kompletně předalo žezlo parnému létu. Zkoušky hotové a oslavené. Teď jsou před vámi tři sladké měsíce volna před návratem na přednášky a cvičení. Tři měsíce jsou dlouhá doba, můžou ale uletět jako voda. Aby neprotekly jen tak mezi prsty, je dobré si na ně vymyslet nějakou aktivitu a naplánovat cíle. Nemusí nutně znamenat spousty dřiny, můžete se u nich i pobavit a zároveň vás někam posunou. Vaše FSInfo se snažilo najít 10 věcí, ze kterých si určitě každý vybere. Pokud zrovna ty nemáš prázdniny zcela zaplněny brigádou nebo pobyty v zahraničí a máš v létě volné večery, dny, nebo týdny, které bys chtěl smysluplně využít, právě pro tebe je tenhle článek.   


1. Jazyky z pohodlí domova

Stále omílaná písnička, jazyky jazyky jazyky. Bohužel, bez nich se neobejdete a neznalost vás bude vždy brzdit. Přestaňte se vymlouvat na nedostatek času, právě léto je ideální na to prolomit bariéru a udělat konečně pokrok. Za jazyky nemusíte jezdit vždy do zahraničí, stačí jim z pohodlí domova věnovat každý den půl hodiny času a kýžené výsledky se dostaví. Chce to pevnou vůli a vydržet, ale po překlenutí počátků si zvyknete a kurzy vás budou bavit. Svět internetu dnes nabízí spoustu online kurzů, např. E-academy či Help for English, nebo aplikace ke stažení pro PC i telefony, kde pro vás bude učení hrou a budete se moci učit odkudkoli.

Pokud už máte angličtinu zvládnutou, ale přemýšlíte nad dalším jazykem, výběr se rozšiřuje. Učit se cizí jazyk nikoli ze svého rodného, nýbrž z angličtiny, to je nová zkušenost, díky které se nejen zlepšíte v angličtině, ale naučíte se základy další řeči a pochopíte některé jazykové souvislosti i bez studia lingvistiky. Učení slovíček a gramatiky po tématech, sledování vašeho postupu a opakování nabízí příjemně zpracovaný free software duolingo. Učit se můžete také skrz dobrodružství a příběh, např. pro němčinu Adventure German – The Mystery of Nebra od Goethe-Institutu.

2. Zahraničí s workcampy

Nemusíš patřit mezi dobrodruhy, umět jazyk a mít peníze, aby ses vydal do zahraničí. Stačí chuť, příležitost se vždycky najde. Např. se můžeš vydat na workcamp. O co jde? Po celé Evropě i světě probíhají krátkodobé dobrovolnické pracovní pobyty. Ano, pracovat dobrovolně, proč? Jde o to, že za 5 hod práce každý den získáš možnost podívat se do cizí země, ubytování a jídlo a strávíš např. 2 týdny se skupinkou cca 10 lidí z různých zemí. Práce jsou v různých oborech, od pomoci s pořádáním festivalu, přes práci na biofarmách nebo přiložení ruky k dílu při obnovovacích pracích na hradech či práci s dětmi.

Workcampy bývají často zaměřené na nějaké téma, do kterého budete zasvěceni, některé obsahují i výukovou část nebo cílené učení jazyků. Jazyk si určitě procvičíte i tak a na začátku není potřeba vysoká úroveň, vždy se domluvíte rukama nohama. Hlásit se je možné stále a nabídka od zprostředkovatelské agentury INEX-SDA je široká.

3. Turbulentní letní škola

Prázdninové měsíce nabízí také pro zájemce o další informace z oboru svého studia letní školy. Známá je např. Letní univerzita ČEZ, letních škol je ale daleko více. Pořádají je univerzity, které ani v létě nespí a chtějí nalákat na zajímavé témata nejen studenty, ale i doktorandy a akademickou sféru. 

Aktuálně je možné se přihlásit např. na Letní školu mechaniky tekutin organizované TU v Liberci, kde se dozvíte o proudění a přenosu tepla z přednášek a semináře vás provedou počítačovým modelováním a pokročilými měřícími metodami. Pokud vás zaujal vynález prof. Pochylého nebo vás zajímá termomechanika či jiná oblast využívající proudění, přemýšlejte nad přihlášením. Přednášky jsou česky.

4. Rozvíjejte soft-skills s ICV

Pojem „soft-skills“ se stal v poslední době často omílaný. Souvisí s řadou vlastností, které má do určité míry každý z nás, ale které je třeba rozvíjet, jako empatie, znalost sama sebe, sebekritičnost a schopnost prosadit se, práce v týmu a jeho vedení, organizace času, plánování, znalost lidí a schopnost nadchnout je pro společný cíl. To jsou schopnosti, které vás ve škole nenaučí, ale kterými výborně doplníte své odborné znalosti a stoupnete na cestě k profesnímu úspěchu.

Kurzy na různá témata nabízí při VUT Institut celoživotního vzdělávání (ICV). Také v létě je pro studenty dostupná celá řada témat, od přesvědčovacích dovedností k asertivnímu jednání nebo neverbální komunikaci. Kurzy vedou příjemní lektoři pro skupinku lidí z různých částí VUT. Kdyby nic jiného, věnujete den sami sobě a to určitě není špatná investice.

5. Projektovým manažerem

„V Česku chybí kvalitní projektoví manažeři. Firmy postrádají především ty, kteří jsou schopni uřídit velké projekty za desítky milionů korun. Podle personálních agentur by našlo práci hned zítra zhruba pět stovek těchto odborníků.“ Poptávka po schopných projektových manažerech je v dnešní době velká, patří mezi 5 nedostatkových pozic.  Takový projektový manažer by měl mít rozhled v oboru, kterým se bude v řízení projektu zabývat  skombinované se znalostí finančního řízení, strategického plánovaní nebo standardů projektového řízení.

Výše popsané znalosti vám může představit týdenní seminář ACSA Projektové řízení I – Základy. V příjemné lokalitě na vysočině u Velkého Dářka spolu se skupinou aktivních studentů pochopíte základní pojmy projektového řízení, používaných metod při plánování projektů nebo týmové práce. Dozvíte se také něco o předvídání rizik a řešení krizí.

6. Konference o evropském vzdělávání inženýrů

Systém technického vzdělání se hýbe kupředu. Pokud toho chcete být součástí a vyjádřit se k inženýrskému vzdělávání, máte možnost. SEFI (největší evropská síť technických vzdělávacích institucí) pořádá v září konferenci, které se můžou zúčastnit i studenti VUT. Na konferenci bude přítomno okolo 200 profesorů a zástupců firem, kteří budou diskutovat záležitosti evropského inženýrského vzdělávání. Letošní SEFI konference je už čtyřicátá, proto bude probíhat na téma "Engineering Education Fast Forward 1973 > 2013 >>".

Konference SEFI bude probíhat 16. – 20. 9. 2013 v belgickém Leuvenu. Pro vybrané studenty je díky BESTu zajištěno ubytování, jídlo, logistika a večerní program za 50 euro. Stačí se přihlásit do 1. července.

7. Ride for your Rights napříč Evropou

Ride for your Rights“ je projekt zrozený v hlavě mladého rakušana Juliana Walkowiaka, který se během cyklistické pouti napříč Evropou snaží upozornit na téma mezinárodní studentské mobility, jejích pozitiv a zároveň komplikací, které stále brání její větší dostupnosti pro širší vrstvy obyvatel Evropy, dále se snaží zaktivizovat mladé lidi a zapojit je v rámci Evropy. Začal roku 2011 a letos už potřetí budou mladí lidi křižovat Evropu na kolech.

Letošní cesta na téma "Citizens of 2020" je zahájena 12. července ve Vídni. Od 15. 7. pak začne jízda do Bratislavy, Slovinska, Chorvatska, Maďarska, Srbska, Bulharska a Turecka. Přidat se je možno i na jeden den. Je to zdravá sportovní výzva, kde hnací síla je nejenom velikost projektu, oceněného evropskou cenou pro mladé, ale také spojení mladých lidí z různých zemí, kteří se k jízdě každoročně přidávají.

8. Literatura pro dlouhé chvíle

Na letní cesty vlakem je dobré si přibalit nějakou četbu. A pro všechny, kdo nejsou zrovna čítálci a nemají už nachystanou doma hromádku knížek, tu máme příběh, který zaujme a pomůže získat podnět k přemýšlení i jedinečný návod, jak získat finanční nezávislost. Bohatý táta, chudý táta od Roberta T. Kiyosakiho a Sharona L. Lechtera je knížka razící základní myšlenku, že bohatým se může stát úplně každý člověk. Není to otázka příležitostí, ale odhodlání změnit svůj přístup. Tato kniha je už bestseller, takže dalším tipem může být pokračování Byznys pro 21. století od stejného autora.

Dost pro podnikavce, naučně zábavná literatura z jiného soudku je např. Historie čísla pí, popisující nejen tuto notoricky známou konstantu, ale obecně historii matematiky a logického myšlení a honbu za dalšími ciframi na desetinných místech. "Fyzika je jako sex, může přinést praktické výsledky, ale to není důvod, proč to děláme." je citát Richarda Feynmana, jehož sbírky populárně-vědeckých přednášek nebo historek vám taky můžou zpříjemnit dlouhé cestování nebo ležení u vody. 

9. Motivace v 20 minutách

Pokud se u počítače občas flákáte, ale je vám líto ten čas zabít úplně, nejspíš znáte TED. „Strhující přednášky pozoruhodných lidí, zdarma dostupné celému světu,“ vás v pauze na kafe nabrífují „myšlenkami hodnými šíření“. Konkrétně to znamená třeba magický 'Golden circle' úspěšných firem, vyprávění o síle introvertů anebo rekordně sledované odhalení, že školy v dětech zabíjejí kreativitu.

Během sledování těchto výstupů nemusíte se všemi názory souhlasit, některé závěry vám můžou přijít banální nebo neověřené. Co ale nemůžete vystupujícím upřít jsou výborné prezentační dovednosti a schopnost šířit smysluplně a chytlavě myšlenky, kterými se určitě může inspirovat nejeden z nás. Chcete se jim podobat? Ty nejhlavnější metody a rady z nejúspěšnějších TED vystoupení shrnuje krátká publikace How To Deliver A TED Talk, která vám v tom možná pomůže.

10. V karibském stylu – škola Salsy

Slovo salsa (v překladu omáčka) bylo poprvé použito v Americe pro latinskoamerickou taneční hudbu v roce 1933, kdy kubánský hudební skladatel Ignacio Piñerio napsal píseň Échale Salsita (Přidej tam omáčku). Píseň byla takto nazvána poté, co Ignácio ochutnal jídlo, kterému chybělo kubánské koření. Odtud se pak slovo salsa přeneslo na hudbu, která je velmi živá, strhující, „pálivá“ jako omáčka.

O salse je možné napsat mnoho slov, ale neznalý si z toho obrázek stejně neudělá. Důležité je znát aspoň základní krok, pak přidat otočky a přešlapy do stran, pěkně zamíchat a správná omáčka je hotova. Rozhýbat své tělo a naučit se něco z tohoto tance je v Brně možno např. každou středu večer v kavárně Savoy nebo v latino a cubana dalších brněnských klubech. 


OP VK Budoucnost technických oborů, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/17.0032
Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.