Jak se naučit řídit projekty?

„V Česku chybí kvalitní projektoví manažeři. Firmy postrádají především ty, kteří jsou schopni uřídit velké projekty za desítky milionů korun. Podle personálních agentur by našlo práci hned zítra zhruba pět stovek těchto odborníků.“ píše čt24.

Projektů napříč odděleními přibývá a ať se dostanete téměř kamkoli, nevyhnete se jim. Proto je dobré o projektovém řízení něco vědět. Oceníte to nejen ve svém životopise, ale i při školních projektech a svém osobním životě. S kurzy projektového řízení se roztrhl pytel. Na VUT je nabízí ACSA a CPP. A určitě se nebudete nudit!

V prvním zářijovém týdnu proběhl ve Škrdlovicích u Ždáru nad Sázavou sedmidenní kurz Projektové řízení I. – Základy. Zúčastnilo se ho 20 studentů z různých měst, univerzit a oborů (mezi nimi i studenti VUT), které spojovala chuť se vzdělávat, něco si vyzkoušet, setkat se se zajímavými lidmi a prožít intenzivní týden plný zábavy. Akce předčila jejich očekávání.

Kurz provedl účastníky teorií projektového řízení od definice projektu, fáze plánování se sestavením logického rámce, WBS, síťového diagramu, analýzy zdrojů, gantt chartu. Část byla věnována také analýze rizik. Všechny metody si studenti vyzkoušeli prakticky v týmech na modelu konference. Díky tomu viděli úskalí uplatnění teorie v praxi, ale také vzájemného porozumění v týmu. Každý si vyzkoušel, jaké je to nést zodpovědnost na vedoucí pozici.

Další probíraná oblast byla právě týmová spolupráce, kontrola postupu a vyhodnocení projektu. Na konci týdne se tak z projektových žabiček stali sebevědomí junior projektoví manažeři, odhodlaní uplatnit získané znalosti ve svých studentských organizacích a projektech. Zájemci díky tomuto kurzu získali dostatečné vzdělání pro certifikaci v projektovém řízení podle IPMA, stupeň D.

Projektove rizeni

Celé školení včetně ubytování, stravy, logistiky, sportovního a zábavného programu zajišťovala ACSA (Akademické centrum studentských aktivit). Lektory byli projektoví manažeři stupně B Ing. Jaroslav Švec, Mgr. Zuzana Ježková a doc. Bronislav Lacko a členové ACSA Petr Bílek, Markéta Balatková a Pavlína Bajgarová.

ACSA poskytuje celou řadu školení pro rozvoj studentů, zejména těch aktivních ve studentských spolcích. Na podzim jsou vypsaná témata Time management, Komunikace a argumentace I., Vysokoškolská legislativa atd. Kompletní seznam najdete na webu ACSA.

Pro účast na kurzech se upřednostňují aktivní mladí lidé, členové studentských organizací. Proto pokud se chceš nejen vzdělávat, ale i rovnou uplatnit tyto znalosti v praxi, dále se rozvíjet prací na projektech a organizaci akcí, poznat zajímavé lidi, získat kontakty a neocenitelnou zkušenost, studentské organizace právě teď nabírají nové členy. Stačí se podívat na BEST, ISC nebo IAESTE. Dveře jsou otevřené!

Zároveň pro všechny studenty VUT ve spolupráci s ACSA pořádá kurzy Projektového řízení jako nepovinný předmět na jeden semestr, kde můžeš praktikovat metody formou domácího úkolu ve trojčlenných týmech. Stačí se jen přihlásit, výuka už začala!

Pro zaměstnance a také studenty pořádá kurzy Centrum podpory projektů (CPP). Aktuálně se projektového řízení týká dvoudenní workshop Metodika řízení rizik a příležitostí v projektech 9. - 10. října a místa ještě jsou.