Diplomka, praxe, job? Zkuste Czech Space Research Centre!

Czech Space Research Centre je dobře zavedená česká společnost zabývající se výzkumem technologií, které lidé využívají při všech svých aktivitách odehrávajících se ve vesmíru. V současné době řeší řadu výzkumných projektů a rádi by na nich spolupracovali se studenty FSI VUT v Brně, neboť potřebují právě jejich znalosti. Absolventům potom nabízí také několik zajímavých pracovních pozic. Podívejte se, které to jsou!

Are you searching for an interesting job?

The main domain of Czech Space Research Centre is a complex realization of space electronics systems representing the flight hardware & software design including Hi-Rel PCB manufacturing in its own 100.000 class clean room. Since 1994 CSRC has delivered its own custom designed flight hardware to the Integral, Smart-1, Demeter, Proba-2 and Proba-V satellites, where all have been sucessfully operating on the Earth orbit and beyond. The CSRC design and manufacturing process is in conformity with the ESA ECSS standards and procedures, including hi-rel manufacturing by ESA-certified CSRC experts. The complex activities include also tests, simulations, analyses and mechanical designs. CSRC is an ESA-audited SME with the approved cost structure.

There are a host of opportunities available at Czech Space Research Centre in different areas of their business. Search below to see what vacancies are available at the moment!

Power Supply Engineer

Analog Electronics Designer (position suitable for absolvents)

Mechanical Design Analyst (position suitable for absolvents)

Project Development Engineer

Přemýšlíte nad tématem pro svoji diplomovou nebo disertační práci?

Firma je otevřena spolupráci se studenty jak ve formě vedení diplomových a disertačních prací, tak v případě poskytnutí odborné praxe. Máte-li zájem o bližší spolupráci, ozvěte se Petru Váňovi, MSc. na email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..