Studenti VUT v Brně míří na závody Pneumobilů do maďarského Egeru

O projektu pneumobil jsme se zmiňovali již v jednom z minulých čísel newsletteru v článku s názvem Od MERKURu k pneumobilu. Studenti FSI VUT v Brně dále pracují na zdokonalování dvou závodních vozidel a to především za účelem účasti v mezinárodním závodu VII. International Aventics Pneumobile Competition - Powered by Bosch Rexroth v maďarském Egeru, který proběhne ve dnech 16. - 18. 5. 2014.

Závodu se každým rokem zúčastní více než 40 studentských týmů z 5 evropských zemí (Německo, Rumunsko, Maďarsko, Polsko a Česká republika). Reprezentanti FSI letos opravdu věří a pomýšlí na umístění na stupních vítezů. Čerpají přitom především ze svých předchozích zkušeností - když se soutěže účastnili poprvé, vyhráli cenu za nejlepšího nováčka a současně cenu ministerstva průmyslu a obchodu za inovativní konstrukční řešení. Při druhé účasti skončili v soutěži long distance na 4. místě a to především díky inovacím v konstrukčním řešení vozidla, provedeným na základě zkušeností z předchozího závodu. V tuto chvíli se pneumobily nachází v dílnách Ústavu konstruování, kde se pracuje finalizují poslední přípravy před závodem.

Projekt pneumobil vznikl v rámci projektově orientovaných předmětů na Ústavu konstruování v průběhu roku 2011. Dnes již bývalí studenti magisterského studia si vybrali nelehký úkol - bez znalostí dané problematiky, vyzbrojeni pouze pořádnou dávkou entusiasmu, přijali tento úkol a začali pracovat na vývoji závodních vozidel, která jsou poháněna stlačeným vzduchem, dodávaným z tlakových lahví. Již na konci roku 2011 spatřil světlo světa první pneumobil a druhý ho následoval v zápětí na jaře roku 2012.

Tým projektu pneumobil (foto: D. Smejkal)

Konstrukce pneumobilů je do jisté míry omezená technickou specifikací a pravidly soutěže. Jedná se především o homologované komponenty a bezpečnostní omezení. Každý pneumobil se skládá z tlakové láhve, pneumatických válců a mechanismu pro převod lineárního pohybu na rotační - to vše je schováno v lehkém hliníkovém rámu. Ve spolupráci se studenty průmyslového designu na Ústavu konstruování vytvořily oba závodní týmy VUT zajímavé zpracování kapotáže vozidel. Od posledního závodu v roce 2013 pneumobil prodělal řadu zdokonalení a úprav. Nejzásadnější inovací bylo počítačové řízení pohonu. Díky tomu byli studenti schopni zefektivnit spotřebu vzduchu. Tyto úpravy zvýšily dojezd vozidla téměř o 2 km na jednu palivovou lahev (z původních 3 km na více než 5 km).

Práce na podobných projektech představuje pro studenty obrovskou zkušenost. Osvojují si nejen praktické techniky a možnosti aplikace teoretických znalostí, které nabyli během svého studia, ale zároveň učí se pracovat s finančním rozpočtem, a termíny, rozvíjet efektivní komunikaci v rámci týmu či vyjednávat s dodavateli. Je to vlastně jistá forma praxe, kterou vedení Ústavu konstruování FSI významně podporuje a snaží se ji maximálně rozvíjet. Jeden z bývalých studentů FSI, Ing. David Machýček, k projektu říká: „Bylo to úžasné období v mém životě, strašně nás to bavilo. Strávili jsme vývojem a stavbou vozidel stovky hodin, odměnou za to byla účast na závodech. To, že jsme vyhráli dvě ceny, bylo jako vyhrát medaili na olympiádě“.

Pneumobil v akci. (foto: D. Smejkal)

Studenti mají také za úkol zajišťovat PR aktivity - prezentují pneumobily kolegům i široké veřejnosti a účastní se nejrůznějších výstav a veletržních akcí. Poslední z nich byl Den s roboty, konaný v Galerii Vaňkovka. V tomto roce jednají o prezentaci pneumobilu na Mezinárodním strojírenském veletrhu na stánku VUT v Brně. Každoročně je možné vidět pneumobil na Dni otevřených dveřích na Fakultě strojního inženýrství. Bližší informace o dalších akcích či termínech vystavování a prezentací se můžete dovědět na facebookových stránkách Ústavu konstruování.